Kitap Uyarlaması Olan En İyi 10 Film

By Artı Dokuz

Günümüze damga vurmuş birçok ilmin temeli daha önceden yazılmış romanlara dayanmaktadır. Bizde sizler için romandan uyarlanan filmleri araştırdık ve bir listede topladık. İşte en iyi kitap uyarlaması listemiz…

1. Selvi Boylum Al Yazmalım

Cengiz Aymatov’ un 1970 yılında yazdığı kitabından uyarlanan bu film 1977 yılında sinemaseverlerle buluşmuştur. Aşkının ve sevginin temasını işleyen yapımın başrollerini Türkan Şoray ve Kadir İnanır paylaşmıştır. Köyün güzel kızlarından olan Asya, gönlünü kamyon şoförlüğü yapan İlyas’ a kaptırmıştır. Aralarında doğan destansı aşkın artık kimse önüne duramamaktadır. Ancak İlyas’ın Asya’ yı bırakmasıyla her şey değişir. Yollara düşen Asya oğlu ile beraber Cemşit’in yanına sığınır. Cemşit sevginin sıcaklığını, dostluğu, sadakati her duyguyu fazlasıyla güzel hissettirmiştir. Asya için karar vakti gelip çatmıştır. Bu yapım,  en iyi romanlarda gösterdiği büyük başarının yanı sıra beyaz perde de oldukça iddialı bir ivme yakalamıştır.

2. Me Before You – Senden Önce Ben

Muhteşem bir aşk öyküsü ile beyaz perdenin en iyi filmleri arasında yer almaktadır. 2016 yılı yapımı bu film vizyona girdikten sonra zirve isimler arasında yerini almayı başarmıştır. Will, oldukça karizmatik ve başarılı bir genç adamdır. Talihsiz bir kaza sonucu boyundan aşağı felç kalır. Louse ise sempatik bir kadındır. İş başvurusunda bulunarak Will’ e bakıcılık etmeye başlar. İki taraf başlarda anlaşamasalar da aralarında büyüleyici bir aşk doğar. Filmin sonunda bu büyüleyici aşkın yerini büyük bir hüzün alır. Yayınlandığı tarihten sonra en iyi kitap uyarlaması filmler kategorisinde zirve isimlere adını altın harflerle yazdırmış bu yapım, günümüzde de ilgi ile izlenilmektedir.

3. Pride& Prejidice- Aşk ve Gurur

Kitap uyarlaması filmler denilince akla ilk gelen yapımlardan bir tanesi olan Aşk ve Gurur, destansı bir aşk öyküsünün de temelini atmaktadır. Genç bir kadın ve kibri ile birçok insana yukarıdan bir adamın imkânsız sevgisini ve aşkını her dakika hissedebileceğiniz bu yapım, akıllarda uzun bir süre yer edinecektir. İlk izlenimde her ne kadar iki farklı karakterin çatışmaları yer alsa da ileri sahnelerinden bu durum tamamen tersine dönecektir.

4. Lord Of Rings- Yüzüklerin Efendisi

En iyi roman uyarlaması filmler kategorisinde yer alan bu yapım, yayınlandığın andan itibaren ses getiren filmlerden birisi olmayı başarmıştır. Profesyonel oyuncu kadrosunun yanı sıra sürükleyici öyküsü sayesinde kendine hayran bırakmaktadır. Dünyanın kaderini değiştirecek maceraları konu eden bu yapım Orta Doğu topraklarına felaket getiren yüzüğü ele almaktadır. Yüzyıllar sorasında ortaya çıkan bu gizemli yüzük, felaketeler ve ardı arkası kesilmeyen maceraları konu edinen bu yapım en iyi film kategorisinde yerini alır.

5. Fıght Club- Dövüş Kulübü

Koca bir nesli etkisi altına alan bu yapım, roman uyarlaması filmler kategorisinin zirve isimlerinden bir tanesi olmayı başarmıştır.  Başrollerini Brad Pitt, Edward Norton ve daha nice profesyonel oyuncunun paylaştığı bu film birçok dalda ödüllere aday olmuştur. Jack birçok psikolojik sorun ile baş etmeye çalışan bir memurdur. Katıldığı terapilerde hayatının aşkı ile karşılaşır. Tam da bu sırada hayatının dönüm noktası diye tabir ettiği Tyler Durden ile tanışır. Bu büyük tanışmadan sonra Jack artık sıradan bir memur sayılmayacaktır.

6. The Hunhger Games- Açlık Oyunları

Romandan uyarlanan filmler listesi araştırması yapılırken birçok şirket tarafından zirve isimlerden biri olan Açlık Oyunları, yayınlandığı günden itibaren büyük ses getirmiştir. Kuzey Amerika’ da kıtlık ve savaşla mücadele eden bir eyalet, kendini Panem ülkesine teslim etmiştir. Bu ülkede her eyaletten iki genç yarışmaktadır. Açlıkla geçen koca mücadeleyi atlatmak isteyen 24 kişi arasında sürpriz bir isim birinci olmaktadır.

7. The Davinci Cod- Da Vinci’ nin Şifresi

Dünya çapında en iyi romanlar listesinde yerini alan Da Vinci Şifresi, beyaz perde de oldukça iddialı bir giriş yapmayı başarmıştır. Sembol uzmanlarından biri olan Robert Langdon, bir anda gizemli ve sırrı çözülemeyen bir cinayetin içinde bulunur. Cinayeti çözmek adına bulunan ipuçlarını takip eder. Gerilim ve macera kategorilerinin zirve isimlerinden bir olan bu yapım en iyi kitap uyarlaması filmler dalında da önerilenlerden bir tanesi olmayı başarmıştır.

8. Hababam Sınıfı

Türk roman tarihinin en usta yazarlarından biri olan Rıfat Ilgaz’ ın konu edindiği Hababam Sınıfı, beyaz perde de oldukça büyük ses getirmiştir. İnek Şaban, Damat Ferit, Güdük Necmi ve daha nice çeşitli karakteri bünyesinde barındıran bu yapım günümüzde de hala en sevilen filmlerden bir tanesidir. Yaramazlıkları ile ünlü olan bu sınıfa yeni bir müdür yardımcısı gelerek tamamen değişen okul hayatını anlatır. Sevgiyi, kardeşliği ve eğitimi gibi birçok konuda ders niteliğinde bilgiler aktaran bu film, uzun bir süre akıllarda yer edinecektir.

9. The Shining- Cinnet

Yazar olarak hayatına devam eden Jack Torrence, kış sezonu kapalı olan bir otelin bakımını yapar. Ailesi ile burada güzel zamanlar geçiren yazar, geçmişten sür gelen bir lanetinde kurbanı olmaktadır. Yavaş yavaş aklını kaybetmeye başlayan Jack, için artık zorlu bir mücadele süreci başlamıştır. Yapımın her dakikasında gerilim ve korkuyu rahatlıkla hissedebileceğiniz bu yapıt, roman filmleri listesinde oldukça önemli bir yere sahiptir.

10. The Exorcist- Şeytan

Filmlerin çekimleri esnasında kızında bir takım farklılar fark eden baba doktora götürerek sorunun ne olduğunu anlamak ister. Doktorların gerekli testler sonucunda beyinde geçici bir hasar olduğunu tespit eder. Ancak daha sonra yapılan testlerde kızda hiçbir sorun çıkmamaktadır. Her geçen gün durumu kötüye giden kızını kurtarmak amacıyla birçok yolu deneyen baba için tek bir çare kalmıştır. Korku ve gerilim temalı bu filmin günümüzde de popülerliğini koruyarak ilerlemektedir. Aynı zamanda romandan uyarlanan filmler kategorisinde de akla ilk gelen yapıtlar arasında yer alır.

Yorum yapın