Gizli Aramalar Nasıl Engellenir? KISA ANLATIM [⭐️TIKLA]

By Artı Dokuz

Cep telefonu, dünyanın en fazla kullanılan teknolojik cihazları arasında birinci sırada yer almaktadır. Günlük yaşantı esnasında birçok işlemi yapabilme imkânı sunması, kullanıcıların vazgeçilemez bir parçası haline gelmesinde etkili rol oynamaktır.

gizli-numara-engelleme

Birçok bakımdan insanların hayatına olumlu etkisi olabilmesinin yanında olumsuz durumlar da yaratabilmektedir. Kullanıcıların yaşadığı olumsuz durumlar arasında istenmeyen kullanıcılar tarafından yaratılan rahatsızlık durumu gelmektedir. Numaranın istem dışı olarak kötü düşünceli kişilerin eline geçmesi, numara sahiplerini rahatsız etmektedir. Bu kişiler günün en olmadık vakitlerinde kullanıcıları gizli numara ile arayarak rahatsız etmektedir. Bu durum numara sahiplerini gizli aramaları engelleme noktasına itmektedir.

Gizli Aramalar Nedir?

Gizli arama yöntemi, aranan kullanıcının arayan kişinin numara bilgilerini görüntüleyememesi için kullanılmaktadır. Aranılan kullanıcının arama kısmında “bilinmeyen numara” veya “arayan numara yok” şeklinde bir ifade görüntülenirse bu yöntem kullanılıyor anlamına gelmektedir. Bu yöntem kullanıcılar tarafından birçok farklı amaçla tercih edilmektedir. Bazı kullanıcılar sevdiklerine şaka yapmak amacıyla kullansa da bazı kullanıcılar kötü amaçlar için kullanabilmektedir.

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

Bir numarayı gizli arama yöntemi kullanarak arama işlemi tüm operatörlerde aynı biçimde gerçekleşmektedir. Aranılan numaranın başına #31# eklenerek tuşlanması yeterli olmaktadır.

VİDEO ANLATIM

Gizli Aramalar Nasıl Engellenir?

Gizli aramaların engellenmesi cep telefonu ayarları üzerinden yapılabilen bir işlemdir. Fakat her cep telefonunun işletim sistemi ve buna bağlı olarak ayarlar menüsü aynı olmadığı için farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple gizli arama engelleme konusunda diğer bir yöntem olan operatörler üzerinden engelle işlemi anlatılacaktır.

Gizli aramalar nasıl engellenir konusundaki sorunun cevabı her operatöre için ayrı ayrı olacak bir biçimde aşağıda listelenmiştir.

Turkcell için,

  • Gizli numara ile aranma özelliğini kapatmak için *253# numarasını tuşlayınız/arayınız.
  • Gizli numara ile aranma özelliğini açmak için #253# numarasını tuşlayınız/arayınız.

Vodafone için,

  • Gizli numara ile aranma özelliğini kapatmak için GIZLI AC yazıp 7046’ya SMS gönderiniz.
  • Gizli numara ile aranma özelliğini açmak için GIZLI KAPAT yazıp 7046’ya SMS gönderiniz.

Türk Telekom için,

  • Gizli numara ile aranma özelliğini kapatmak için *253# numarasını tuşlayınız/arayınız.
  • Gizli numara ile aranma özelliğini açmak için #253# numarasını tuşlayınız/arayınız.

 

Turkcell ve Türk Telekom operatörlerinde gizli arama engelleme ve engeli kaldırma işlemi aynı şekilde gerçekleştirilmektedir.

Yorum yapın