İnstagram Reels Nasıl Kullanılır? [⭐️DETAYLI ANLATIM]

Sosyal medya sürekli olarak bir rekabetin yaşandığı, daha fazla kullanıcıya sahip olabilmek adına platformların birbirleri ile yarıştığı ve bu doğrultuda kendilerini yenilediği bir alandır. Her zaman daha fazla kullanıcıya ulaşabilmeyi amaçlayan platformların, yapması gereken kaçınılmaz eylem yeni trendleri takip etmek ve kullanıcıların ihtiyaçlarına karşılık verebilmektir.

Birçok sosyal medya platformu, diğer rakiplerinin sevilen özelliklerini bazı ufak değişikliklerle kendi bünyesine katmayı ve oradaki kullanıcıları da kendisine çekebilmeyi amaçlamaktadır. Belirtilen bu hususta İnstagram önemli bir adım atmış ve yeni bir özelliği kullanıcılarına sunmuştur. Instagram Reels olarak tanıtılan bu özellik Tiktok içeriklerine benzer içerikler üretebilmeye imkân sağlamaktadır.

instagram-reels

Instagram Reels Nasıl Başlatılır?

Instagram sürekli olarak güncellenen ve mobil uygulamasını yenileyen bir uygulamadır. Bu sebeple anlatılan kullanım biçimi değişim gösterebilmektedir. Bunu göz önünde bulundurarak ifade edecek olursak, kullanımı oldukça basittir.

  • Güncel Instagram uygulamanızı açınız.
  • Sol üst kısımdaki profil fotoğrafınıza tıklayınız.
  • Kameranız açılacaktır. Alt kısımda yer alan Hikâye seçeneğini sağ tarafa doğru kaydırarak “Reels Videosu” seçeneğine geliniz.
  • Başla butonuna tıklayınız.

VİDEO ANLATIM:

Instagram Reels Nasıl Kullanılır?

Instagram Reels kullanılarak oluşturulabilecek içerikler için uygulanabilecek bazı önemli özellikler aşağıda listelenmiştir.

Müzik Ekleme

Tiktok ile benzeyen en önemli nokta oluşturulacak içeriğin arka planına müzik eklemedir. Reels oluşturma kısmının sol tarafında yer alan müzik simgesine tıklayınız. Reels içeriğinizde yer almasını istediğiniz müziği seçiniz. Ardından müziğin hangi bölümünü tercih ettiğinizi belirleyiniz ve bitti butonuna tıklayınız.

Hızlandırma

Müzik simgesinin altında yer alan 1X simgesine tıklayınız. Buradan çekeceğiniz Reels içeriğinin hızını değiştirebilir, videonun daha hızlı bir şekilde yürütülmesini sağlayabilirsiniz.

Efekt Ekleme

Hızlandırma simgesinin altında yer alan emoji simgesine tıklayınız. Burada yer alan farklı efekt seçeneklerini kullanarak Reels içeriklerinizi daha eğlenceli hale getirebilir, takipçilerinize duygularınızı daha rahat aktarabilirsiniz.

Zamanlayıcı Ekleme

Emoji simgesinin altında yer alan saat simgesine tıklayınız. Burada oluşturacağınız Reels içeriklerinin 15 saniyelik sınırını daha alt seviyeye çekebilir, videonuzun hangi kısmını kullanacağınızı belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda geri sayım özelliğini kullanarak başka kullanıcılardan destek almadan video çekimlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu özellik uygun konuma ve uygun poza girebilmeniz için size kolaylık sağlayacaktır.

Kırpma

Reels içeriğinizi çektikten sonra kameranın solunda yer alan videoya tıklayınız. Ardından makas simgesine tıklayınız. Çekmiş olduğunuz videonun beğenmediğiniz bölümünü seçerek kırpınız. Bu işlem hatalı olarak çekilen ve içerikte yer alması istenmeyen bölümleri temizlemenizi sağlayacaktır.

Belirtilen özellikler Instagram Reels’in sunmuş olduğu temel özelliklerdir. Bu özellikler yeni güncellemelerle daha da geliştirilecektir. Bunun dışında yer alan özellikleri görebilmek için uygulamayı biraz kurcalamanız ve kendiniz deneyimlemeniz gerekecektir.

İnstagram reels nedir?

Instagram tarafından kısa süre önce kullanıma açılan Reels özelliği, kullanıcılara 15 saniyeden çeşitli efektler ve müziklerle oluşturulabilen video özelliğidir. Instagram Reel videoları için özel bir listeleme oluşturmuştur.

Reels'in özelliği nedir?

Instagram reels 15 saniyeden oluşan videolardır. Aynı zamanda bu videolara çeşitli efektler ve müzikler de eklenebilmektedir. Instagram uygulamasında Reels için ayrı bir listeleme sayfası vardır.

Instagram reels neden bende aktif değil?

Eğer instagram uygulamanızda reels özelliği aktif değilse ya uygulamanız güncel değildir ya da A/B testleri nedeniyle hesabınıza reels özelliği tanımlanmamıştır.

Yorum yapın