Instagram Hikaye SS Alınca Bildirim Gidiyor Mu?

Bu yazımızda Instagram kullanıcıların sıkça sorduğu sorulardan biri olan ” ss alınca bildirim gidiyor mu?” sorusunun en net cevabını sizlere vereceğiz. Instagram uygulamasında bir hikaye SS aldığınızda karşı tarafa bildirim gitmez. Bu kesin bir bilgidir ve Instagram tarafından doğrulanmıştır.

Instagram’da Hikaye Ekran Görüntüsü Alınırsa Bildirim Gider Mi? 2024

Instagram hikayelerinde, bir kullanıcının hikayesini ekran görüntüsü alması durumunda, şu anda karşı kullanıcıya herhangi bir bildirim gitmemektedir. Yani, Instagram, hikaye ekran görüntüsü alındığında veya kaydedildiğinde herhangi bir uyarı göndermemektedir. Bu özellik, kullanıcıların gizliliklerini daha iyi korumalarına olanak tanır. Instagram hikayeleri, içerik oluşturucuların ve kullanıcıların paylaşımlarını daha rahat bir şekilde paylaşmalarına ve izlemelerine olanak tanıyan bir platform olma özelliği taşımaktadır.

Instagram SS Bildirim Gider Mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Instagram uygulamasında hikayelerde gezinirken birinin hikayesini ss yani ekran görüntüsü aldığınızda hiçbir şekilde karşı tarafa bildirim gitmemektedir.

İnternet üzerinde bildirim gider gibi kirli bilgilerin dolaşmasının veya bu sorunun insanlar tarafından sorulmasının nedeni de Snapchat uygulamasıdır. Snapchat uygulamasında ekran görüntüsü alındığında karşı tarafa bildirim gitmektedir. Bu durumu gören kişiler de instagramda da tedirgin olduğundan bu soruyu sorar. Fakat bu sorunun kesin ve net cevabı şudur: instagramda hikaye ss alınca hiçbir şekilde karşı tarafa bildirim gitmemektedir.

Instagram Hikayeleri Nasıl Gizli İzlenebilir?

Bir kullanıcının Instagramda paylaştığı hikayeleri görmek istiyorsunuz fakat siz olduğunuz belli olmasın istiyorsanız bunun çeşitli yöntemleri vardır. Eğer hikayelerine bakmak istediğiniz kişinin hesabı herkese açık yani gizli bir hesap değilse işiniz çok kolay. Aşağıda profili açık olan kişilerin instagram hikayelerini anonim olarak izlemeniz için yardımcı internet siteleri paylaşılmıştır;

 • insanony.com
 • instanavigation.com
 • anonstories.com
 • mollygram.com

bu siteler dünyaca ünlü ve milyonlarca kişi tarafından kullanılan instagram araç siteleridir. Resmi siteler değildir. Bu siteler üzerinden hedef kişinin kullanıcı adını yazarak;

 • Gönderileri
 • Hikayeleri
 • Öne Çıkan Hikayeleri

gibi çeşitli paylaşımlarını anonim şekilde görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede herhangi bir bildirim gitme korkusu olmaz aynı zamanda sizin baktığınızı da hiçbir şekilde göremezler.

ÖNEMLİ NOT: Bu taktiğin çalışabilmesi için hedef kullanıcının profilinin herkese açık olması gerekir.

Instagram’da Karşı Tarafa Bildirim Giden Durumlar Nelerdir?

Yazımızda bir hikaye ss alınınca karşı tarafa bildirim gitmediğini anlattık. Peki hangi durumlarda bildirim gider, dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

 1. Takip İsteği: Bir kullanıcı sizi takip etmeye karar verdiğinde ve siz bu takip isteğini onayladığınızda, karşı tarafa bir bildirim gider. Aynı şekilde, birisi sizi takipten çıkardığında da bildirim alırsınız.
 2. Doğrudan Mesajlar (DM): Bir kullanıcı size doğrudan mesaj gönderdiğinde veya sizinle bir grup sohbetine dahil ettiğinde, bu durumda da bir bildirim alırsınız.
 3. Beğeniler ve Yorumlar: Kullanıcılar, paylaşımlarınıza beğeni veya yorum yaptıklarında, bu etkileşimler sonucunda bildirim alırsınız.
 4. Hikaye İzleme: Eğer birisi sizin Instagram hikayelerinizi izlerse, bu durumda da karşı tarafa bir bildirim gitmez. Ancak, hikayenizi bir ekran görüntüsü alırsa veya kaydederse, bu konuda bir uyarı gönderilmez.
 5. Canlı Yayın Bildirimleri: Eğer birisi Instagram’da canlı yayın başlatırsa ve sizi bu yayına davet ederse, bu durumda da bildirim alırsınız.
 6. Etiketleme: Bir kullanıcı sizi bir fotoğraf veya paylaşımda etiketlediğinde, bu durumda da size bir bildirim gitmektedir.

Bunlar çok klasik ve herkesin bilebileceği şeyler. Peki bildirim giden ve çok dikkatli olmanız gereken durumlar nelerdir? biraz da bunlardan bahsedelim.

Konuştuğun Kişiye Bildirim Giden Özel Durumlar

Instagramda DM kutusunda fotoğraf gönderirken size 3 seçenek sunulmaktadır. Bir fotoğrafı gönderirken;

 • Bir kez görüntüle
 • Tekrar oynatıma izin ver
 • Sohbette tut

gibi 3 seçenek ile fotoğraf gönderebilirsiniz. Bu gönderim seçeneklerinde dikkat etmeniz gerekenler ” bir kez görüntüle ve tekrar oynatıma izin ver ” olanlardır. Çünkü bu şekilde gönderilen fotoğraflarda alınan ekran görüntüleri karşı tarafa bildirim olarak gönderilmektedir.

Bir Kez Görüntüle: Instagram’da “Bir kez görüntüle” ifadesi, bir kişinin size gönderdiği bir fotoğraf veya mesajın sadece bir kez görüntülendiği anlamına gelir. Mesajı açtığınızda, göndereni bilgilendirmek için kullanılır ve genellikle gönderilen içeriğin bir kopyası olmadığı anlamına gelir. Yani, mesajı bir kez görüntüledikten sonra, tekrar geri dönüp aynı içeriği göremeyebilirsiniz. Bu özellik, mesajların geçici ve sınırlı erişimli olduğu durumlar için kullanışlıdır.

Tekrar oynatıma izin ver: Genellikle bir video veya GIF içeren bir fotoğrafın, görüntülenen içeriğin tekrar oynatılmasına izin verildiği anlamına gelir. Bu özellik, bir kişi tarafından gönderilen medyanın, alıcı tarafından istendiğinde tekrar oynatılmasına olanak tanır. İlgili fotoğraf veya videoyu gönderen kişi, alıcıların içeriği birden çok kez izlemesine izin vermek istiyorsa bu seçeneği kullanabilir.

Instagramda hikaye ss bildirimi gider mi?

Hayır, Instagram hikaye ekran görüntüsü (SS) alındığında, bu aktiviteye dair herhangi bir bildirim gönderilmez. Instagram, kullanıcıların hikayelerini takip eden kişilerin ekran görüntüsü alıp almadığını takip etmez veya bildirmez. Bu nedenle, hikayelerinizi izleyen kişilerin ekran görüntüsü alsa dahi bu konuda bir bildirim alamazsınız.

Instagram Hikaye SS Alınca Gizlilik İhlali Riski Var mı?

Instagram hikaye ekran görüntüsü almak, genelde kullanıcılar arasında yaygın bir uygulama olarak kabul edilir ve bu, genellikle bir gizlilik ihlali olarak algılanmaz. Ancak, bu durum kişisel ilişkilere bağlı olarak değişebilir. Kullanıcılar, paylaşılan içeriklerine dikkat etmeli ve gerektiğinde hesap gizlilik ayarlarını gözden geçirmelidir. Unutulmamalıdır ki, sosyal medya platformlarında paylaşılan içerikler genelde izleyenler tarafından görülebilir.

Instagram Hikayelerdeki Ekran Görüntüsü Alma Aktivitesi Güvenli midir?

Evet, Instagram hikayelerindeki ekran görüntüsü alma aktivitesi genelde güvenlidir ve Instagram bu durumu kontrol edilemez kılar. Ancak, kullanıcılar paylaştıkları içeriklere dikkat etmeli ve istenmeyen durumları önlemek için gizlilik ayarlarını düzenlemelidir. Ayrıca, sosyal medya etiketlerine saygı göstermek önemlidir.

Yorum yapın