Dünya Üzerindeki En Değerli 10 Taş ve Fiyatları

En değerli taşlar hakkında birçok araştırma yapılmaktadır. Fiyatları, yapısı ve özellikleri derken hemen hemen her konu üzerinde durulur. Bizde sizler için dünyanın en değerli taşları hakkında detaylı bir incele yaptık ve maddeler haline getirdik. İşte en değerli taşları ve fiyatları listemiz…

1. Guinnes Zümrüt’ü- 500 Milyon Dolar

En değerli taşlar ve fiyatları hakkında yapılan ankette göz kamaştıran türden olan Gunnies Zümrütü, tüm gözleri üzerine çekmeyi başarmıştır. 1759 karata sahip olan bu taş, ilk defa Colombia’ da çıkarılmıştır. Özel bir müzede sergilenen bu taş tam 500 milyon değerindedir. Bunun yanı sıra eşsiz görüntüsü ile uzun bir süre akıllarda yer edinecektir.

2. Chaiyo Yakutu- 448 Milyon Dolar

En değerli taşlar sıralamasında yer alan Chaiyo yakutu, rengi ile tüm gözleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Dünyanın en kıymetli 3 taşından biri olan bu yakut, hemen hemen 8 yaşındaki bir çocuk ile aynı ağırlığa sahip olabilmektedir. 109,000 karat ağırlığında olmasının yanı sıra 448 milyon dolara satılmıştır. Tayland ve Mynmar bu taşı bir türlü paylaşamamıştır. Bu taşın şu süreçte nerde olduğu bilinmemekle beraber, 2000 yıllarından bu yana kimse ulaşamamıştır.

3. Bahia Zümrüt’ü- 250 İle 925 Milyon Dolar

En değerli taşlar ve özellikleri arasında yapılan anketlerde göz kamaştırıcı bir yapıya sahip olan Bahia Zümrüt’ü oldukça önemli bir yere sahiptir. En popüler taşlardan birisi olan bu taş yeryüzünde çıkarılmış nadir zümrütlerden biri olarak tarihe geçmiştir. Bunun yanı sıra Brezilya’ da yer alan bu taş, 1, 7 milyon karat özelliğine sahiptir. Taşın gerçek değeri tam olarak bilinmese de 400 milyon dolara satılabileceği tahmin edilmektedir. 2008 yılında özel bir kasadan çalınmıştır. Ardından daha güvenli bir kasaya saklanarak LA Şerif bürosunda korunmaktadır.

4. Letseng Elması- 100 Milyon Dolar

İlk olarak Afrika Lesotho’ da çıkarılan bu mücevher asil görüntüsü ile tüm gözleri üzerine toplamayı başarmıştır. Letseng madeninde üretilen bu taş 910 karat olmakla beraber en değerli taşlar kategorisinde yer almaktadır. Kaliteli ve büyüklüğünün yanı sıra dünya üzerinde ortalama fiyatlara sahip olmaktadır. Madende çıkarılan en büyük taş unvanının yanı sıra her geçen gün ününe ün katarak zirve isimler arasında yer almaktadır.

5. Pembe Yıldız Elmas- 83 Milyon Dolar

En değerli taşlar arasında zirve isimlerden biri olan Pembe Yıldız Elmas, oldukça nadir parçalar arasında yer almaktadır bununla berber 1999 yılında Güney Afrika’ da bulunan bu taş çeşidi dünya da tek olma özelliğini de taşır. Elmas sahibinin satışa sunmadığı takdirde bulabilmeniz pek mümkün değildir. En pahalı taşlar arasında da oldukça öneli bir yere sahip olan bu elmas, 59,6 karat ağırlığındadır. Pembe Yıldız Elması’ nın karat fiyatı 1,4 milyon ₺ satışa sunulmuş, tam 83 milyon dolara da satılmıştır.

6. Painite- 60.000 Dolar

En değerli taş isimleri arasında yer alan bu mücevher, dünya üzerinde yer alan nadir taşlardan bir tanesidir. Belirlenemeyen bir tür oksidin ve Borat bor asidinin karşımı ile ortaya çıkmış olan bu mücevher türü, içerisinde yer alan renk demir oranına göre renk değiştirmektedir. Kahverengi, turuncu, kırmızı tonlarında bulunan bu taş, değişik versiyonları maalesef yeteri kadar değerli olamamaktadır.

7. Musgravite – 40,000 Dolar

En değerli taşlar hangileridir? Sorusunun cevabı oldukça geniş bir yelpazeye dayanır. Bu sorular arasında oldukça önemli bir yere sahip ol Musgravite, çok nadir taşlardan bir tanesidir. Dünya üzerinde sadece 8 tane örneğinin bulunmasının aracından çeşitli ülkelerde yer alan kaynaklar sayesinde büyük bir atışa geçmiştir. İlk olarak 1967 yılında keşfedilmiş daha sonra 40 yıl bir süre içerisinde nadir taşlardan biri olmuştur. Kaynakların artması ile beraber günümüzde fazlasıyla rağbet görmektedir.

8. Taaffeite – 20,000 Dolar

En değerli taş fiyatları listesinde 8. Sırada yer ala bu mücevher ilk olarak 1945 yılında keşfedilmiştir. Keşfedilen bu eşsiz taş çoğu zaman yakut ile karıştırılır, hatta çok benzetilir. Daha sonra yapılan detaylı incelemeler sonrasında yakut ile arasında farklı özellikler taşıdığı anlaşılmıştır. En değerli taşlar olarak tarihe geçen isimlerden bir tanesi olmasını yanı sıra detaylı araştırmalar da sürmektedir. Madagaskar bölgesinde aranan bu taş farklı renk tonlarına sahip olabilmektedir.

9. Alexandrite – 15,000 Dolar

Dünya üzerinde bulunan en değerli taşlar arasında yer alan bu mücevher, renk geçişleri ile oldukça dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra değeri bu keskin geçişler ile belirlenmektedir. İl defa 1830 yılında keşfedilen bu taş birçok noktadan çıkarılmıştır. En değerli yapıları ile Ural Dağlarında bulunan bu mücver için paha biçilemez fiyatlar verilmektedir. İçerisinde yer alan renk oranlarına göre de fiyatlar üzerinde değişiklik yaşanmaktadır.

10. Kırmızı Zümrüt- 10, 000 Dolar

Dünyadaki en değerli taşlar kategorisinde listenin son sırasında yer alan Kırmızı Zümrüt, ilk defa 1904 yılında keşfedilmiştir. Yer alan bu değerli taş görüntüsü ile kendine hayran bırakmaktadır. Bunun yanı sıra Madagaskar ve Afganistan’ da çıkarılan Pezzottait ile benzediği düşünülmektedir. Ancak kırılma endeksi sayesinde aradaki büyük fark sağlanmaktadır. Dünyadaki en değerli taşlar üzerinde yer alacak olan bu mücevherin 1 karat ağırlığı 10,000 dolar yönünde tahmin dilmektedir.

Yorum yapın