En Fazla Nüfusa Sahip Olan Ülkeler ve Ekonomileri

Dünya üzerinde son yıllara yapılan araştırmalara göre dünya nüfusunda ciddi bir artış yaşandığı gözlemleniyor. Dünya nüfusunda çok büyük payı bulunan ülkeler ise sizler için listelendi. Kalabalık nüfuslarıyla ve iklimleriyle en çok da ekonomileriyle dikkat çeken bu ülkeler incelenmiştir. İşte sizin için hazırlanmış olan en fazla nüfusa sahip olan ülkeler ve ekonomileri listesi…

1) Çin – 1 Milyar 394 Bin

Dünyanın en fazla nüfusa sahip ülkesi denildiğinde akıllara direkt olarak Çin geliyor. Çin sahip olduğu 1 milyar 394 binlik nüfusu ile dünyanın toplam nüfusunun 7de 1ini karşılamaktadır. Çin yüksek nüfusuna göre ise ülke içerisinde ciddi bir ekonomiye sahiptir. Dünya ekonomisi üzerinde de önemli bir payı bulunan Çin kaliteli bir yaşam sürmektedir. Ülke içerisinde bazı yerlerde yoksulluk yaşansa da ülke genel olarak refah bir hayat içerisinde yaşamaktadır.

2) Hindistan – 1 Milyar 366 Bin

En fazla nüfusa sahip olanlar ülkeler içerisinde ikinci sırada ise Hindistan yer almaktadır. Hindistan’ın ne kadar kalabalık bir ülke olduğunu bilmeyen yoktur muhtemelen. Ülke içerisinde genel olarak yoksulluk hâkim olsa da çok fazla lüks yaşamlar da söz konusudur. Ülkede yer alan Taç Mahal yıl içerisinde milyonlarca turiste ev sahipliği yaparak ülke ekonomisine büyük katkıda bulunmaktadır.

3) Amerika Birleşik Devletleri – 326, 4 Milyon

Amerika’nın geniş bir yüzölçümüne sahip olduğunu bilinmektedir. Geniş yüzölçümüne göre nüfusunun az olduğu söylenebilir. En kalabalık ülke içerisinde kendisine 3.sırada yer bulan Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en güçlü ekonomilerinden birisine sahip durumdadır. En fazla nüfusa sahip ülkeler ve ekonomileri arasında yer alan ülkeler içerisinde ise çok güçlü olması ile dikkat çekmektedir. Kaliteli yaşam koşulları, demokrasinin merkezi olarak belirtilmesi ve dünyanın büyük bir kısmını kaplaması nedeniyle birlikte Amerika’nın dünyanın en güçlü devleti olduğu söylenebilir. Özgürlükler ülkesi olarak adlandırılması da kalitesini ispatlar niteliktedir.

4) Endonezya – 267 Milyon

Dünyada en kalabalık nüfusa sahip ülkeler arasında en kalabalık ada olma unvanını taşıyan ülkedir. Ülkenin nüfusu son 40 yıl içerisinde yaklaşık olarak iki katına çıkmıştır. Endonezya en kalabalık ada ülkesi olması ile birlikte genel olarak ekonomik zorluklar çekmektedir. Ekonomik durumlar olarak ise sıkıntılı dönemlerden geçmeleri ve maddi açıdan düzeltme yoluna gidememeleri ise ülkenin genel durumundan kaynaklanmaktadır.

5) Pakistan – 216, 5 Milyon

Dünyanın en kalabalık ülkeleri listesi içerisinde Pakistan 5.sırada yer alıyor. Ülkenin nüfusu çok olsa da olumlu yön olarak nüfusunun genç olmasıdır. Ülkenin yaş ortalaması 22 olarak dikkat çekmektedir. Nüfus yapısı genel olarak genç kesimi temsil etse de ülke içerisinde yer alan yoksulluk özellikle gençleri ülkede tutma konusunda sıkıntı yaşatıyor. Ülke ekonomisi genel olarak çok kötü durumdadır. En fazla nüfusa sahip olan ülkeler ve ekonomileri başlığı altında yer alan ülkeler içerisinde ekonomik durumu belki de en kötü olan ülkedir.

6) Brezilya – 209, 5 Milyon

Güney Amerika Kıtası’nın en büyük ülkesidir. Dünyadaki birçok kişi tarafından beğenilip merak edilmektedir. Birçok farklı yerlerine dünyanın dört bir yanından turist akın etmektedir. Ülkenin ekonomik durumu ise değişkendir. Bir kısım insan lüks bir yaşam sürerken diğer tarafta da yoksulluk had safhadadır. En kalabalık ülkeler içerisinde 6.sırada yer alan Brezilya genel olarak danslarıyla ve futbolla meşhurdur.

7) Nijerya – 200 Milyon

200 milyonluk nüfusu ile en fazla nüfusa sahip olan ülkeler ve ekonomileri listesi içerisinde 7.sırada yer alan Nijerya son dönemlerde düzenledikleri nüfus planlamaları ile düşüşe geçmiştir. Nijerya oldukça genç bir nüfusa sahip olmakla birlikte ekonomik olarak da orta seviyelerde seyretmektedir. Son dönemlerde yeniden düzenleme yapmak isteyen Nijerya genel olarak bu döneme kadar yanlış yapılan veya yapılmayan nüfus planlamalarından ötürü son derece sıkıntılı dönemler geçirmektedir.

8) Bangladeş – 163, 1 Milyon

Dünyanın en kalabalık ülkeleri listesi içerisinde 8. sırada yer alıyor. Nüfus yoğunlukları yüzölçümleri ile kıyaslandığında kilometrekare başına düşen insan sayısı içerisinde en yüksek orana sahip ülkelerden birisi olarak dikkat çekiyor. Ülkenin nüfus planlaması doğru olmadığından da kaynaklı olarak ülke ekonomi açısından da son derece zor durumdadır.

9) Rusya – 144, 5 Milyon

Rusya’yı bu listede görmek çoğu kişiyi şaşırtmış olsa da ülkenin nüfusu tam olarak 144, 5 milyon. Dünyadaki yaşam alanının önemli bir kısmına sahip olmasıyla daha yüksek bir nüfusa sahip olması bile beklenebilir. Rusya sahip olduğu güçlü ekonomi ile birlikte dünyada sözü geçen devletlerden birisi olmayı başarmıştır. Ülkenin en büyük zenginliği ve ekonomisini güçlenmesinin sebebi ise elbette doğalgaz…

10) Meksika – 133, 4 Milyon

1900’lü yıllar içerisinde nüfusu yaklaşık olarak 13 milyon olan Meksika, yıllar içerisinde nüfusunu arttırmak için çeşitli politikalar izlemiştir. Sonunda da 133 milyon gibi bir sayıya ulaşmayı başarmıştır. En fazla nüfusa sahip olan ülkeler ve ekonomileri listesi içerisinde son sırada yer alsa da kaliteli ekonomileri ile de dikkat çekmektedirler.

Yorum yapın