En Çok Tüketilen Ve En İyi 10 Kahve Çeşidi

En çok tüketilen kahveler oldukça popüler olaya başlamıştır. Mocca’ dan Frappe’ ye kadar sizler için n sevilen kahve çeşitlerini hazırladık. İşte en çok tüketilen ve en iyi kahve çeşitleri listemiz…

1. Frappe

İlk olarak Yunanistan keşfedilen bu tat oldukça yoğun kıvamı ile en sevilen kahve çeşitleri arasına yer almaktadır. Bol köpüklü görünümü ve estetik açıdan ufak soslar ile hazırlanan bu kahve çeşidi popülerliğini arttırmaktadır. Kahveler çoğu zaman sıcak servis edilirken Frappe, soğuk içimi ile farklı bit boyut kazandırmıştır. İçinde yer alan çeşit çeşit aromalar ve süt köpüğü sayesinde farklı damak tatlarına hitap etmektedir.

2. Türk Kahvesi

En çok tüketilen kahve çeşitleri arasında yer alan bu isim, birçok çeşidi ile en sevilenler arasında yer alır. Daha çok sade ve şekerli içimi ile tüketilmesinin yanı sıra ek olarak çikolata, lokum ve drajeler gibi lezzetlerle hazırlanmaktadır. En büyük özellikleri arasında bakır cezvede pişmesi ve bol köpüklü olması yer almaktadır. Asıl Türk Kahvesi köz ateşinde ağır ağır pişerek hazırlanmaktadır. Bununla beraber farklı milletlerden de fazlasıyla beğeni toplamaktadır.

3. Latte

En iyi kahve çeşitleri üzerine birçok anket yapılmıştır. Bu anketi yapan şirketler tarafından listelerde kullanıcılarından tam not almayı başaran bu lezzet popülerliğini her geçen gün arttırmaktadır. Bunun yanı sıra İtalya’ da sabah kahvaltılarında da oldukça fazla bir tüketime sahiptir. Süt köpüğü ile hazırlanan bu lezzet farklı aromalar ile tatlandırabilmektedir. Bunun yanı sıra ince uzun bardaklarda seviş edilmektedir. Çoğu zaman sade bir görüntü ile sunumunun yanı sıra ufak lezzetler eşliğinde servis edilmektedir.

4. Mocca

Kahve çeşitleri denilince popülerliğini her geçen gün arttıran Mocca, en sevilen lezzetler arasında yer almaktadır. Mocca adını Yemen’den alarak tatlı yerine de geçmektedir. En sevilen kahve çeşitlerinden biri olan Espresso’ nun duble haline çikolata ve çikolata şurubu, süt, süt köpüğü ile servis edilmektedir. Kişinin tercihine göre sıcak veya soğuk şekilde hazırlanabilmektedir. Fazla tatlı olduğu için sunumu daha çok sade yapılır. Yemen’in en büyük lezzetlerinden iri olarak bilinen bu tat uzun bir süre akıllarda yer edinmeye devam edecektir.

5. Espresso

Günümüzde yeni tatların artması ile beraber çeşitli aromalar ve lezzetler oldukça artmıştır. Bunların yanı sıra sert kahve severlerinde damak tadına uygun olan Espresso en çok tüketilen kahve çeşitlerinin arasında zirve isimlerden bir tanesidir. Sert tadı ile beraber daha yumuşak olabilmesi adına çoğu zaman bir miktar süt eklenebilmektedir. Küçük fincanda servis edilen bu lezzet yanında bitter çikolata ya da farklı lezzetler ile sunulmaktadır.

6. Affagato

Dünyanın en çok tüketilen kahve türlerinden biri olan Affagato, oldukça kolay yapımı ile yaz aylarının vazgeçilmezlerinden biri olmaktadır. Dünyanın en biline kahvesi olan Espresso ve dondurma ile servis edilmektedir. Yanında ekstra bir lezzet sunulmayan bu tat küçük fincanlarda sunulmaktadır.

7. Irish Coffee

Kahve çeşitleri üzerine milyonlarca anketler yapılmaktadır. En çok tüketilen ve en iyi kahve çeşitleri yapılan bu anketler arasında yer almaktadır. Yapılan bu anketlerde birçok şirket tarafından beğenilen lezzetlerden birisi olan Irish Coffe dünya genelinde de oldukça popüler bir yere sahiptir. Başta İrlanda ülkesi olmak üzere daha çok Kuzey Avrupa ülkelerin de tüketimi fazladır. Yapımı esnasında yer alan alkol miktarından dolayı soğuk iklimlerde fazla tüketilmektedir. Sürekli çeşitlenen aromalarının yanı sıra peynirli şekilde sunulmasıdır. Kahve fincanının dip kısmına birkaç parça peynir üzerine kahve eklenerek servis edilir. Adından kahve bitiminde peynirlerde tüketilmektedir. Dünyada en çok tüketilen kahve çeşitlerini ile beraber ülkeler farklı aromalar kullanarak lezzetlendirmişlerdir. Daha dinç ve sağlıklı bir bünye oluşturduğuna inanılmaktadır.

8. Americano

En sevilen kahve çeşitlerinin yanı sıra ismi ile oldukça uyumlu olan Americano zirve isimler arasında yer almaktadır. Daha çok filtre kahveye tüketmiş Amerikan askerleri II. Dünya savaşında farklı bir lezzet keşfetmişlerdir. İtalya’ da tanışan Espresso bazlı kahveler fazlasıyla ilgi çekmiştir. Ancak tadını biraz sert bulunduklarında su ekleme işlemi sayesinde filtre kahveye benzetmek istemişlerdir. Adını tam da bu noktadan alan Americano, Espresso’ ya göre daha yumuşak bir içime sahiptir.

9. Black Eye

En güzel kahve çeşitleri denklince akla ilk gelen türlerden bir tanesidir. Bunun yanı sıra her geçen gün artan kullanımı ile popülerliğini fazlasıyla arttırmaktadır. Siyah göz anlamına gelen bu çeşit, sert bir içime sahiptir. Espresso kremasının kenarda birikmesi ile oluşan bu kahve türü ortada yer alan siyah boşluktan dolayı bu ismi almaktadır.

10.Cappucino

En çok tercih edilen kahve türleri araştırması yaparken tadının yanı sıra örüntüsüne de bakılmaktadır. Farklı isim ve aromaların birleştiği bu zengin tat oldukça önemli bir yere sahip olmasının yanı sıra merak edilen konular arasında da önemli bir yere sahiptir. Bu kahveler arasında yer alan Cappucino, ilk olarak ismini 1520’ li yıllarında almaktadır. Köpüğü ile keşişler grubunu andırdığı için bu adı oradan almaktadır. Espresso bazlı kahve olmasının yanı sıra daha çok Latte’ yi andırmaktadır. Üzerinde yer alan fazla köpükleri sayesinde daha ağır bir tada sahiptir.

Daha fazla bilgi ve kahve makinesi önerileri için Öneri Burada editörleri tarafından hazırlanan ” En İyi Filtre Kahve Makinesi ” içeriğini inceleyin.

Yorum yapın