Ailelere Özel Evde Oynanacak En İyi 10 Oyun

İnsanlar zaman geçirmek ve eğlenceli anlar yaşamak için sık sık oyun oynamayı tercih etmektedir. Bireysel olarak oyun oynamaktan sıkılan kişilerin oynayabileceği birçok oyun mevcuttur. Hazırlanmış olan bu listede ise evde oynanan aile oyunları incelenmiştir. Özellikle karantina dönemlerinde yapılabilecek ve aile bağlarını da kuvvetlendirici bir aktivite olarak oyunlar önemli bir noktadadır. İşte sizler için hazırlanan evde oynanan aile oyunları listesi…

1) Birbirini Tanıma Oyunu

Oldukça eğlenceli olmasıyla birlikte bireylerin birbirlerini daha iyi tanımalarına yardımcı olacak bir oyundur. Her oyuncu ellerindeki kâğıtlara en sevdiğin renk, en sevdiğin yemek gibi sorular yazarak kendi tahminlerini de sorunun yanına yazarlar. Tahminler sonlandıktan sonra muhatap olunan kişi doğru cevapları söyler. En çok doğru tahmin yapan kişi oyunu kazanmış olur. Aile bağlarını güçlendirici ve eğlenceli bir oyun olmasıyla da beğenilmektedir. Evde oynanacak eğlenceli oyunlar arasında değerlendirilmektedir.

2) Jenga

Dünyaca ünlü ve birçok insan tarafından beğenilen bir oyun olan Jenga’nın temel kuralı ve prensibi üst üste dizilen tahta blokları devirmeden aralarından çekmektir. Ailecek oynanabilecek oyunlar arasında yer almasıyla birlikte pratik zekâyı ve motor becerileri de geliştirici özellikler barındırmaktadır. Dikkat ve denge gerektiren bu oyun sayesinde keyifli dakikalar yaşanabilirken aynı zamanda da aile içinde yapılacak toplu bir aktivite olarak dikkat çekmektedir.

3) Kelime Üretme

Evde oynanan aile oyunları sıralamasında belki de en çok tercih edilen bir diğer oyun da kelime üretme oyunudur. Bireyler tarafından belirli sayıda harfler kesilir ve bir torba içerisine atılır. Oyunu oynayan kişiler sırayla bu torbadan harfleri çeker ve elde ettikleri harflerle kelime oluşturmaya çalışırlar. En çok kelime üreten ve kaliteli kelime üreten kişiler daha yüksek puanlar alır. Aile oyunları içerisinde en keyifli oyunlar olarak dikkat çekmektedir. Aynı zamanda da kelime dağarcığını arttırıcı özelliği de vardır.

4) İsim – Şehir – Hayvan

Neredeyse hepimizin çocukluğuna damga vurmuş olan bu oyun hem hafızayı güçlendirmekte hem de ailevi bağları güçlendirmektedir. Oyunun kuralları ise genel olarak herkes tarafından ortaklaşa belirlenen bir harf üzerine kuruludur. Herkes elinde kâğıda isim, şehir, hayvan, bitki, eşya ve ünlü gibi kavramları yazar. Belirlenen harf ile başlayan kelimeleri ilgili yerin altına yazarlar. Yazılan kelime diğer oyuncularla çakışmıyorsa alınan puan da o kadar artacaktır. Harflerin hepsi bittikten sonra alınan puanlar toplanır ve en yüksek puanı alan oyuncu oyunu kazanır. Aile oyunları içerisinde en eski oyunlardan birisi olarak dikkat çekmektedir.

5) Tombala

Neredeyse herkes tarafından bilinen ve genel olarak yılbaşı geceleri oynanması tercih edilen bu oyun keyifli ve eğlenceli bir oyundur. Diğer oyunlara kıyasla biraz daha pasif bir şekilde geçen oyun ağırlıklı olarak şans ve dikkat üzerine kuruludur. Her oyuncu önceden seçtikleri bir kağıtta yer alan sayıların hepsini tamamlamak zorundadır. Bir kişi torbadan sayıları çeker ve sesli bir şekilde okur. Sayılarını ilk tamamlayan oyuncu oyunu kazanmış olur. Evde aileyle oynanan oyunlar arasında en köklü kültüre sahip oyunlardan bir tanesidir.

6) Evet – Hayır

Oyunun genel ve ana kuralı evet veya hayır kelimelerini kullanmamak üzerinedir. İki oyuncu birbirlerine sorular sorar ve diğer taraf da cevaplar. Oyunu kazanmak isteyen oyuncu karşısındaki kişiye evet veya hayır dedirtmek zorundadır. Hızlı bir şekilde ilerleyen oyun pratik zekâyı ve hızlı cevaplandırma yeteneğini geliştirir. Eğlenceli bir oyun olan evet – hayır aileyle oynanabilecek oyunlar arasında yer almaktadır.

7) Sessiz Sinema

Çocukken herkesin oynadığı ve oynamaktan büyük keyif aldığı sessiz sinema genel olarak hiçbir şekilde konuşmadan yalnızca hareketlerle ve mimiklerle bir filmin tanıtılmasını hedefler. Oyuncu takım arkadaşına hareketleri ile filmi tanıtmaya çalışır ve film anlaşılırsa takım 1 puan kazanır ve sıra diğer takıma geçer. Karantinada ailecek oynanacak oyunlar arasında en favori oyun olarak dikkat çekmektedir ve aynı zamanda da genel kültür olarak da katkı sağlar.

8) Kulaktan Kulağa

Ne kadar kalabalık oynanırsa o kadar keyifli hâle gelen bir diğer oyunda kulaktan kulağa oyunudur. Bütün oyuncular yan yana dizilir ve en baştaki oyuncu istediği bir cümleyi yanındakinin kulağına fısıldar. Oyuncu anladığını yanındakine fısıldar ve en sondaki oyuncudan ilginç bir cümle çıkarak eğlenceli anlara sebep olur.

9) Karaoke

Evde aileyle oynanan oyunlar arasında yer alan bir diğer oyun ise karaokedir. Bir şarkının sadece müziği açılarak sözlerini kişinin söylediği karaoke aileyle birlikte keyifli anlar geçirilmesine olanak sağlamaktadır. Söyleyen kişinin sesi kötüyse ailenin diğer üyeleri için bir ıstırap haline gelebilecek oyun çok keyifli olmasıyla sık sık tercih edilmektedir.

10) Tabu

Dünya üzerinde oldukça fazla oynanan ve kişilerin kendilerini farklı yollarla ifade etmesini sağlayan harika bir sürat ve zekâ oyunudur. Yasaklı kelimeleri kullanmadan bir kelimeyi karşısındaki kişiye anlatmaya çalışan oyuncu amacına ulaşır ve takım arkadaşı anlarsa takım puan kazanır. Keyifli ve hırslı mücadelelere tanıklık edebileceğiniz oyun aileyle oynanan oyunlar arasında belki de en popüleridir.

Yorum yapın