Pasaportsuz Gidilen Ülkeler Listesi [GEZGİNLERE ÖZEL]

İnsanlar iş hayatından fırsat buldukça seyahat etmek için bir yerlere gitmektedirler. Pasaport ve kâğıt masraflarından dolayı da oldukça göz korkutucu hale gelebilen seyahat işlemleri bazı ülkeler için hiçbir sorun teşkil etmiyor. Gidilmek istenen birçok yer pasaport ve vize işlemlerinden dolayı sıkıntı yaratsa da bazı ülkeler bizden pasaport veya bize istemiyor. İşte sizler için hazırlamış olduğumuz pasaportsuz gidilen ülkeler listesi…

1) Ukrayna

Pasaportsuz gidilen ülkeler 2020 listesinde en çok bulunan ve görenleri şaşırtarak sevindiren ülke olarak Ukrayna dikkat çekmektedir. Pasaport veya vize istemeden sadece kimlik ile sizleri ülkelerine almaktadır. Ülkemize oldukça yakın olduğu için ve masraf konusunda da birçok kolaylık sağlayan Ukrayna Türkiye’den oldukça fazla ziyaretçi almaktadır. Yalnızca kimlik gerektiği gibi ülkeye girmek için yeni çıkarılan kimlik kartlarından gerekmektedir. Eski kimlikler ile Ukrayna’ya girmek mümkün değildir. Yeni kartlarda yer alan çipler sayesinde birçok güvenlik taraması yapılabilmektedir. Kimlik ile yapılan seyahatlerde 180 gün içerisinde 90 gün kalkış hakkı tanıyan Ukrayna birçok turistik yere sahiptir. Ukrayna kimlikle gidilir mi sorusu son zamanlarda oldukça fazla sorulduğu için liste başında yer verdiğimiz bu ülkenin en çok tercih gören noktaları Kiev, Odessa, Lviv, Kharkiv, Kherson, Dnipro, Zaporijia gibi yerler olmaktadır. Bu noktalara İstanbul ve Ankara’da yer alan hava limanlarından birçok farklı havayolu şirketi ile ulaşmak mümkündür.

2) Moldova

Türk vatandaşları için 2019 yılında pasaportsuz yalnızca kimlik ile giriş yapılabilecek bir ülke hâline gelen Moldova ülkemizden oldukça fazla turist almaktadır. Pasaport ve vize gerekmeden 180 gün içerisinde toplam 90 gün kalınabilmektedir. Pasaport istemeyen ülkeler kategorisinde ikinci sırada yer alan Moldova birçok başka ülkeye göre tarihi ve kültürel açıdan biraz daha az önem taşısa da pasaport ve vize istememesi sebebiyle ülkemizden çok fazla tercih görmektedir. Yalnızca kimlikle seyahati kabul edildikten sonra eskisine göre çok daha popüler hale gelen Moldova’ya İstanbul’dan direkt uçuşlar bulunmaktadır. Birçok farklı havayolu şirketi tarafından hizmet verildiği gibi şirketin hizmet durumuna göre de farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Pasaportsuz ülkeler arasında çok fazla ülke olmaması da Moldova’yı daha önemli bir noktaya taşımaktadır.

3) Gürcistan

Eski zamanlarda Gürcistan topraklarında pasaportsuz olarak yaklaşık 9 ay kadar kalınabiliyorken son yıllarda yapılan değişiklik ile bu süre 1 yıla kadar çıkartılmıştır. 2019 yılından itibaren eski kimlik kartları yerine yeni çipli kimlik kartları ile Gürcistan’a giriş yapmak mümkündür. Gürcistan sahiplik yaptığı birçok turistik yer ve farklı tatlar ile birçok vatandaşımızın uğrak noktası haline gelmiştir. Herhangi bir şekilde pasaport istememesi de insanlar için farklı bir cazibe noktası yaratmaktadır. Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler arasında popüler olan Gürcistan gelen konuklarına karşı oldukça misafirperver ve sıcakkanlı davranışlarıyla da dikkat çekmektedir. Pasaportsuz konaklama imkânının 1 yıl olduğu Gürcistan’da konaklamak isterseniz ve 1 yılın sonunda orada yaşamaya devam etmek isterseniz ikamet teskeresi adında bir belgeye sahip olmanız gerekiyor. Bu belgeye sahip iseniz dilediğiniz kadar Gürcistan’da yaşamaya devam edebilirsiniz.

4) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)

Türk vatandaşlarının pasaportsuz ve vizesiz olarak seyahat edebilecekleri bir başka nokta ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. Yavru vatanımız olarak bilinen bu noktaya ulaşmak kara yoluyla mümkün değildir. Kimlik veya kimlik kartı ile buraya seyahat eden insanlar 30 gün boyunca konaklama şansına sahiptir. 30 günden fazla konaklamak istendiği takdirde pasaport gerekmektedir. Pasaportlu bir şekilde seyahat edilmek istense bile herhangi bir şekilde vize talebinde bulunmuyorlar ve pasaportlu olarak 90 gün boyunca konaklama imkânınız bulunmaktadır. Türkiye’den pasaportsuz gidilen ülkeler arasında daha çok tercih edilen bir nokta olan KKTC tatil yapmak isteyenlerin uğrak noktası haline gelmektedir. Türkiye’den ortalama olarak 1,5 – 2 saat aralığında bir uçuş yaparak KKTC’ye ulaşmak mümkündür. Ayrıca gözde mekânları daha ucuz olan bazı ürünleri sayesinde birçok öğrenciyi kendisine çeken KKTC Girne, Lefkoşa, Gazimağusa, Karpaz, Güzelyurt şehirleri ile beğenilen ve ziyaret edilen yerler arasında yer almaktadır. Kısa süreli tatillerin göz bebeği olan KKTC birçok ünlü sanatçının verdiği konserler ile tatilleri daha da keyifli hale getirmektedir.

Yorum yapın