Girişimci Ruhlu İnsanlara Özel En İyi 10 Girişimcilik Filmi

Film sektöründe son yıllara damga vurmuş olan bir başka film türü de girişimcilik filmleridir. İnsanların girişimcilik konusundaki arzusunu ve isteğini en iyi şekilde yansıtan filmler sizler için listelenmiştir. İzledikçe girişimcilik yönünüzün daha da ön plana çıkacağı ve başarılı girişimcilerin sahip olması gereken özelliklerin belirtildiği en iyi girişimci filmleri listesi…

1) Silikon Vadisi’nin Korsanları (1999)

Bilgisayar ve internet dünyasında devrimler yaratan birçok farklı kişinin hayatları da insanlar tarafından oldukça merak konusu. Listenin ilk sırasında yer alan Silikon Vadisi’nin Korsanları filmi Microsoft ve Apple gibi dünya markalarının oluşturulmasını ele almaktadır. Yakın zamanlarda hayatını kaybeden Steve Jobs’un hayatı üzerine bir eser olan film en iyi girişimci filmleri arasında yer almaktadır. Bill Gates üzerine de birçok önemli bilginin de yer aldığı film girişimcilik konusunda meraklı olan herkesin muhakkak izlemesi gereken filmler arasında yer almaktadır.

2) Startup.com (2001)

Belgesel niteliğinde de yer alan bu film 2001 yılında vizyona girmiştir. Ağırlıklı olarak bilgilendirici bir yanı bulunması itibariyle belgesel özelliği kazanan yapım internet girişiminin geçirdiği evreleri ekranlara taşımaktadır. Yapım olarak bir girişim işinin ne kadar zor ve uğraştırıcı aşamalardan geçtiğini konu edinen yapıt günümüze de ışık tutar niteliktedir. Kalitesi ve öğreticilik seviyesi ile birçok kişi tarafından en güzel girişimcilik filmleri arasında gösterilmektedir.

3) İşletim Sistemi Devrimi (2001)

Film içerisinde günümüzde yer alan önemli bir işletim sistemi olan Linux alanındaki en önemli kişilerle röportajlar da içermektedir. Belgesel niteliği taşıyan bir diğer yapım olan İşletim Sistemi Devrimi motivasyon filmleri alanında da birçok kişi tarafından beğenilmektedir. Özellikle internet girişimciliği ve yazılı üzerine çalışmalar yapan kişiler muhakkak izlemesi gereken yapıt tıpkı startup.com gibi 2001 yılında vizyona girmiştir. Başarılı bir çalışma olmasının yanı sıra açık kaynak ve kod üretimin hakkında da bilgiler içermektedir. En iyi girişimci filmleri arasında belirtilen bu eser birçok kişi için de özgüven depolamaktadır.

4) Göklerin Hâkimi (2004)

Havacılık endüstrisinde yer alan büyük rekabet ortamlarını ve bu alanlarda yapılan yeni girişimciliklerle ön plana çıkan başka bir eserdir. En ufak detayın bile diğer şirketler karşısında çok büyük önem arz ettiğinin üzerinde durulan bu eserde başrolde Leonardo DiCaprio görev yapmaktadır. En güzel girişimcilik filmleri arasında kaliteli bir örnek olan yapım 2004 yılında izleyenlerle buluşmuştur.

5) Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler (2005)

İsim olarak farklı bir yol izlendiği bu filmde genel olarak girişimciler için çok önemli bir nokta olan reklamcılığın üzerinde durulmuştur. İsmiyle de dikkat çektiği gibi girişimcilik filmleri arasında önemli bir isme sahiptir. Pazarlamanın ve reklamcılığın bir girişim için ne kadar önemli olduğunu bu film sayesinde görebilirsiniz. Yıllardır tüketilen ve zararlarının ne kadar fazla olduğunun tartışmaya kapalı olduğu sigaranın bile nasıl pazarlanabildiğini anlatan Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler filmi özellikle pazarlama alanında çalışan kişiler için oldukça idealdir.

6) Umudunu Kaybetme (2006)

Başrolde ünlü oyuncu Will Smith’in rol aldığı bu film en zor zamanlarda bile çalışmaktan ve mücadele etmekten vazgeçilmemesi gerektiğini anlatan bir başyapıttır. Ortaya çıkarılan bir fikrin bir insanın hayatını nasıl değiştirebileceğine vurgu yapar. Girişimcilerin muhakkak izlemesi gerektiği film motivasyon olarak da sizleri bir üst noktaya taşıyacaktır. En iyi girişimcilik filmleri listesi içerisinde önemli bir noktaya sahip olan Umudunu Kaybetme 2006 yılına ait bir yapımdır.

7) Zekâ Pırıltısı (2008)

Gerçek bi yaşam hikâyesinden esinlenerek yapılan film bir mucidin kendisine ait olan bir icadı kullanarak büyük başarı elde eden bir otomobil firması ile girdiği patent mücadelesini konu ediniyor. Motivasyon açısından önemli olan Zekâ Pırıltısı filminde ortaya koyduğu ve sonrasında Ford firması tarafından elinden alınan Kearns isimli karakter azmi ve mücadelesi ile koskoca Ford firmasının karşısında dimdik ayakta durmaktadır. Girişimcilik filmleri arasında kendisine yer bulan Zekâ Pırıltısı aynı zamanda da mücadelenin önemine vurgu yapmaktadır.

8) Arabulucu (2009)

İnternet girişimciliği üzerine birçok önemli noktayı izleyenleriyle paylaşan Arabulucu filmi genel hatlarıyla gerçek bir hayat hikâyesinden yola çıkılarak hazırlanmıştır. Hollywood’a uyarlanan filmde gerçeklerin dışında birçok kurgusal olay da yer almaktadır. İnternetin ilk ve en hızlı dönemlerinde yapılan internet girişimciliği ile döneminde en meşhur olan pornografik sitelerden bile daha çok kazanıldığını anlatmaktadır.

9) Sosyal Ağ

Facebook’un her insanın hayatına temas ettiği bir gerçektir. Filmde ise Facebook’un ortaya çıkışı ve bu buluşla birlikte Mark Zuckerberg’în hayatının nasıl değiştiği anlatılmaktadır. En iyi girişimcilik filmi ödülünü de kazanan Sosyal Ağ, Zuckerbeg’in hayat hikâyesi üzerine kurulmuş olan bir filmdir.

10) The Wolf of Wall Street (2013)

Listenin başında yer almamasının ana sebebi en kaliteli yapıma en sonda yer vermek istememizden kaynaklanmaktadır. Filmi izleyen herkesin hayranlık duyduğu bir gelişim sarf eden Jordan Belfort borsa işinde ustalaşmıştır ve girmiş olduğu Wall Street dünyasının en önemli ismi olmuştur. Girişimcilerin özgüvenini arttıracak olan bu başyapıtta başrolde Leonardo DiCaprio yer almaktadır.

Yorum yapın