Ödüllü Yeni ve Eski 10 Türk Sanat Film Tavsiyesi

Günümüzde yaşanan virüs salgını nedeniyle birçok insan kendisini eve kapatarak karantinaya almıştır. Karantina dönemlerinin sıkıcı geçmemesi ve aynı zamanda da sanat yoluyla kendisini geliştirmek isteyenler için harika bir Türk sanat filmleri hazırladık. Ödüllü Türk sanat filmleri arasında yer alan birçok kaliteli yapım sizler için sıralandı. İşte hazırlamış olduğumuz ödüllü yeni ve eski Türk sanat filmleri…

1) Ahlat Ağacı

Nuri Bilge Ceylan gibi çok ünlü bir yönetmen tarafından yönetilen Ahlat Ağacı ilk gösterimini Cannes Film Festivali arenasında gerçekleştirmiştir. Türk sanat filmleri içerisinde adeta bir devrim niteliğinde olan filmin oyuncu kadrosunda ise Doğu Demirkol, Murat Cemcir ve Bennu Yıldırımlar gibi başarılı isimler yer alıyor. Oldukça sürükleyici bir yapıya sahip olan Ahlat Ağacı, Sinan isimli karakterin yazar olma arzusunu konu edinmektedir. Uzun yıllardır edebiyata ilgi duyan Sinan yazdığı kitabı çıkarmak için uygun parayı bir türlü bulamamaktadır. Film içerisinde edebiyat sanatına dair birçok önemli notlar da bulunmaktadır ve sürükleyici yapısı ile ödüllü Türk sanat filmleri içerisinde yer almaktadır.

2) Yol

Yılmaz Güney tarafından yazılan ve Şerif Gönen’in yönetmenlik koltuğunda oturduğu Yol filmi Türk sanat filmleri arasında oldukça başarılı yapımlar arasında yer almaktadır. Filmde Zülfü Livaneli’nin müziklerinin kullanılmasının yanı sıra Tarık Akan, Halil Ergün ve Şerif Gezer gibi kaliteli isimleri barındırmaktadır.  Filmin unutulmamasının ve önemli bir başarıya sahip olmasının en önemli nedeni ise Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü kazanan ilk Türk filmi olmasıdır.

3) Masumiyet

Klasik bir Zeki Demirkubuz filmi olan Masumiyet kaliteli oyuncu kadrosu ile de büyük başarı elde etmiştir. Filme damga vuran Haluk Bilginer ise üstün oyunculuk yeteneğini bir kez daha göstermiştir. Film ağır dram içermektedir ve sanat alanında da oldukça derin mesajlar barındırmaktadır. Sürükleyici hikâyesi ve içerdiği mesajlar sayesinde izleyenler tarafından büyük bir beğeni kazanmıştır. Usta oyuncu kadrosu ile oldukça başarılı işler imza atan Masumiyet hapisten çıkan bir insanın tanıştıkları kişilerin hayatlarına yaptığı dokunuşları konu edinmektedir.

4) Kış Uykusu

Yine bir Nuri Bilge Ceylan filmi listede kendisine yer bulmayı başarmıştır. Bu zamana kadar ortaya koymuş filmler içerisinde en geniş ve kaliteli oyuncu kadrosu bu filmde yer almıştır. Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Nejat İşler, Mehmet Ali Nuroğlu ve Melisa Sözen gibi birçok deneyimli ve usta isim film içerisinde yer almaktadır. Türk sanat filmleri içerisinde önemli bir yere sahip olan Kış Uykusu emekli bir tiyatrocu ve yaşadıklarını konu edinmektedir.

5) Gemide

22 yıl öncesinde çekilmiş olmasına rağmen hala daha ülkemizde en başarılı sanat filmleri arasında yer almaktadır. Usta oyuncularla birlikte kaliteli bir senaryoya sahip olan Gemide filmi içeriğindeki yoğu argo kullanımı ile kimi zaman tepki alsa da oldukça kaliteli bir sanat filmidir. Dram türünde yer almasının yanı sıra Türk sanat filmleri içerisinde önemli bir noktada bulunmaktadır. Yıldıray Şahinler, Naci Taşdöğen gibi birçok kaliteli ismi bünyesinde barındıran Gemide filmi başarılı bir yapım olarak dikkat çekmektedir.

6) Sarmaşık

Başarılı bir armatör iflas eder ve seferde olan gemisi içerisinde yer alan bütün mürettebat deniz hukuku gereği gemiden ayrılamaz ve hareket edemezler. Gemide mahsur kalan kişiler kendi içlerinde hiyerarşik bir mücadeleye girerler ve hikâye başlar. Sanat filmleri içerisinde farklı bir tarza sahip olan Sarmaşık başarılı bir Türk sanat filmidir. Başarılı ve genç yönetmen Tolga Karaçelik tarafından yazılan ve yönetilen filmde Nadir Sarıbacak, Kadir Çermik gibi isimler yer almaktadır.

7) Kader

Altın Portakal ve Altın Lale gibi festival ödülleri alanında başarı sağlamış olan Kader bir Zeki Demirkubuz filmidir. Tıpkı Masumiyet filminde olduğu gibi filmde yer alan karakterlerin geçmişleri konu edinilmiştir. Türk sanat filmleri içerisinde klâsikleşmiş bir konu olmasına rağmen işlenme biçimiyle ve oyunculukla izlenmesi keyifli hâle gelen bir aşk üçgeni üzerinde durulmuştur. Ödüllü Türk sanat filmleri içerisinde en başarılı yapımlardan birisidir.

8) Yaşamın Kıyısında

Alman ve Türk kültürlerini bir araya getiren filmin yönetmen koltuğunda Fatih Akın oturmaktadır. Dram filmi olarak değerlendirilse de kaliteli bir sanat filmi olarak göze çarpmaktadır. Uluslararası festivallerle başarısını bir üst noktaya taşıyan film Nurgül Yeşilçay, Baki Davrak, Yelda Reynaud gibi oyuncu kadrosuna sahiptir.

9) Üç Maymun

Nuri Bilge Ceylan’a Cannes Film Festivali içerisinde En İyi Yönetmen Ödülü gibi bir başarıya sahip olmasını sağlayan bir başyapıttır. Ödülü alırken söylediği tarihi sözlerle de festivale damga vurmuştur: ‘’Ödülü tutkuyla sevdiğim yalnız ve güzel ülkeme adıyorum.’’ Bu sözler ile festivale damga vuran Ceylan ülkemiz adına da oldukça güzel bir işe imza atmıştır. Hatice Aslan, Yavuz Bingöl, Ercan Kesal gibi oyuncuların yer adlığı film en iyi Türk sanat filmleri içerisinde gösterilmektedir.

10) Abluka

Emin Alper Tepenin Ardında filminden sonra Abluka ile de adından sıklıkla söz ettirmeye başlamıştır. Ozan Akbaba, Mehmet Özgür gibi kaliteli isimlerin yer aldığı film en başarılı Türk sanat filmleri içerisinde yer almaktadır. Yapım ağır bir drama da sahne olmaktadır.

Yorum yapın