Polisiye Severlere Özel En İyi 10 Polisiye Film

Aksiyon, heyecan ve adrenalini bir arada yaşamak isteyen kişilerin ilk tercihleri arasında polisiye filmler yer almaktadır. Sonucunu merak ettiğiniz ve film içerisinde yaşanan takiplerin içerisinde kendinizi bulabileceğiniz polisiye filmler yıllar içerisinde birçok kaliteli eserler olmuştur. İşte sizler için hazırlamış olduğumuz ve tarihe damga vurmuş olan en iyi polisiye filmler listesi…

1) Goodfellas – Sıkı Dostlar (1990)

Polisiye film türünde sinema tarihine damga vurmuş olan en efsane film olarak nitelendirilen Goodfellas 1990 yılında vizyona girmiştir. Martin Scorsese tarafından yönetilen film içerdiği aksiyon ve macera sahneleri ile neredeyse herkesin beğenisini kazanmış olan bir yapımdır. Filmde Henry Hill isimli genç bir adamın gangster olması konu edinilmektedir. Genç gangsterin hayat hikâyesinin anlatıldığı filmde birçok suç dolu işlere tanık olacaksınız. Polislerle sıkı bir mücadele yaşayan Henry Hill suç dolu dünyasında birçok farklı olay yaşamaktadır. Polisiye filmler arasında ilk sırada yer alan Goodfellas muhakkak izlenmesi gereken eserlerdendir.

2) Se7en – Yedi (1995)

1995 yılında vizyona giren bu eser en iyi polisiye filmler arasında ikinci sırada yer almaktadır. Film birçok ünlü filmin yönetmenliğini yürütmüş olan David Fincher tarafından yönetilmiştir. Film içerisinde Hristiyanlığın 7 ölümcül günahını işleyen kişileri öldürmeyi kendisine görev edinmiş olan bir seri katili konu edinmektedir. Bu seri katilin peşinde olan iki polis ise bu adamı yakalamak için çok tehlikeli işlere bulaşacaktır. Filmde Brad Pitt, Morgan Freeman gibi birçok ünlü isim de yer almaktadır. Polisiye filmler içerisinde önemli bir noktaya sahip olan Yedi aksiyon sahneleriyle de izleyenlerin dikkatini çekmektedir.

3) The Usual Suscpects – Olağan Şüpheliler (1995)

Bryan Singer gibi başarılı ve farklı bir yönetmen tarafından beyazperdeye aktarılmış olan film 1995 yılına ait bir yapımdır. Eski bir yapım olmasına karşın günümüzde de en çok bahsedilen ve beğenilen en iyi polisiye filmler arasında yer almaktadır. Filmde hayatı tamamen suçla örtülü olan azılı bir suçlunun polisle verdiği amansız mücadele anlatılmaktadır. San Pedro’da yaşanan bir patlama sonrasında olay yerine giden polisler 27 cesetle ve 91 milyon parayla karşılaşırlar. Olayları çözmek için ise kurtulanlar arasından Vendal isimli kişiyi sorguya alırlar.

4) Reservoir Dogs – Rezervuar Köpekleri (1992)

Dünya sinema tarihine damga vurmuş en iyi polisiye filmler arasında Rezervuar Köpekleri’ne yer vermemek olmaz. Dünyaca ünlü yönetmen Quantin Tarantino tarafından yönetilen ve aynı zamanda da oynadığı bir film olarak dikkat çekmektedir. Detaylı bir planla elmas mağazasını soymak isteyen adamlar birbirlerine güvenemez hale gelir ve herkes birbirine sıkabilir. Polisin de işin içine girmesiyle daha da farklı bir durum alan film izlenmesi gereken polisiye filmler arasındadır.

5) Heat (1995)

Yine 90’lı yıllara ait olan Heat polisiye filmler arasında önemli noktadadır. Neil McCauley zekâsı ile hiçbir suçun arkasında delil bırakmamaktadır. En az kendisi kadar zeki olan bir dedektif tarafından yakalanmak istenen Neil büyük mücadelelerin içerisine girer. Al Pacino’nun başrolde görev yaptığı Heat polisiye film türü içerisinde kesin izlenmesi gereken yapımlardandır.

6) Prisoners (2013)

Şükran Günü için bir araya gelen iki ailenin çocukları oynamak için dışarı çıkar ve kızlardan birisi aniden ortadan kaybolur. Kızının bulunması için bir dedektiften yardım alan Keller bir yandan kendisi de kızını bulmak için çabalar. Başarılı ve deneyimli dedektif hem kızı aramaya başlar hem de babayı takip eder. Hugh Jackman ve Jake Gylenhaal gibi isimlerin de yer aldığı film en iyi polisiye film kategorisinde kendisine yer bulmuştur.

7) Tehlikeli Takip (2012)

Taylor ve Zavala L.A.P.D’de görev yapan başarılı iki polistir. Başarılı bu iki polis son işlerinde uyuşturucu mafyasının işlerine çomak sokarak kendilerini tehlikeli bir durumun içerisinde bulurlar. Birçok aksiyon ve heyecan dolu sahnelere tanık olabileceğiniz bu filmde başrolde Jake Gylanhaal gibi deneyimli oyuncu yer almaktadır. Polisiye filmler içerisinde izlenmesi gereken filmler arasında yer almaktadır.

8) 15 Dakika (2001)

Filmde herkesin meşhur olmak istemesi ele alınmaktadır. Gün içerisinde 15 dakikalığına herkesin istediğini yapabileceğini anlatan filmde suç oranları da giderek artmaktadır. Ünlü olabilmek ve gündeme gelebilmek için birçok suç işleyen kişilerin peşine ise başarılı iki dedektif düşmektedir. Robert De Niro gibi kaliteli bir isim de başrolde görev yapmaktadır.

9) Sniper – Keskin Nişancı (2009)

Polis kuvvetleri içerisinde keskin nişancı olarak görev yapan Ming ekip arkadaşı Ching sayesinde birçok başarı kazanmıştır. Bir görevde yapılan hata sonucunda bir çocuk ölmüştür ve Ching hapse düşer. Ming’i suçlayan Ching çıkınca intikamını almak ister ve aksiyon dolu bir polisiye oyunu başlar. Başarılı bir yapım olan Sniper en iyi polisiye filmler arasında yer almaktadır.

10) Sherlock Holmes Serisi (2009-2011)

Sherlock Holmes herkes tarafından bilinen dünyaca ünlü bir dedektiftir. Farklı tarzı, ukala tavırları ile birçok kişinin beğenisini kazanan Holmes tek bir bakış ile büyük sorunları çözebilen bir dedektiftir. Arthur Conan Doyle’un yazarlığını yaptığı kitaplardan uyarlanan filmler başarılı polisiye filmler arasında gösterilmektedir.

Yorum yapın