En İyi 10 İspanyol Yapımı Filmleri Listesi

Son yıllarda sinema ve televizyon alanlarında damga vuran İspanyollar kaliteli işleri ile dikkatleri üzerlerine çekmeye devam etmektedir. Kimi zaman duygusal kimi zaman aksiyonlu birçok içeriği ile başarılı işlere imza atılan İspanyol filmlerini sizler için sıraladık. İşte sinema tarihine damga vuran ve izleyenler tarafından en çok beğenilen İspanyol filmleri listesi…

1) Pan’ın Labirenti – El Laberinto del Fauno (2006)

Hayatında yaşadığı bütün zorluklardan uzaklaşmak bir çocuk için yalnızca hayal gücü ile mümkündür. İspanya’da yer alan faşizmden ve hayat zorluklarından uzaklaşmak ve kaçmak için hayal gücüne sığınan küçük çocuk Ofelia zamanla bu hayal gücünden uzaklaşmak durumunda kalmaktadır. Gerçek hayatta yaşanan tehlikeli olaylar Ofelia etrafında yaşanmaya başlar. Babasından da uzaklaşmak isteyen Ofelia’nın hikâyesi en iyi İspanyol filmleri listesi sıralamasında ilk sırada yer almaktadır.

2) Konuş Onunla – Hable Con Ella (2002)

Film genel olarak tesadüfler ve kader üzerine kurulmuştur. Çok kısa bir süre önce rastgele gittikleri bir filmde karşılaşan ve kısa süreli de olsa sohbet eden iki adam bir süre sonrasında klinikte yeniden bir araya gelirler. Birbirlerinden habersiz bir şekilde o ortamda bulunmaktadırlar. Benigno isimli karakter orada sağlık görevlisi olarak çalışmaktadır ve sevgilisi o klinikte komada yatmaktadır. Marco ise aynı kaderi paylaşarak sevgilisini komada izlemek zorundadır. Aralarında güçlü bir bağ kurulan bu ikilinin hikâyesi aynı anda da sevgililerine duydukları sevdadan dolayı en iyi İspanyol aşk filmleri arasında gösterilmektedir.

3) Aç Gözünü – Abre los Ojos (1997)

Kendi halinde yaşayan ve hayalleri olan bir adam olan Cesar parlak bir gelecek potansiyeline sahiptir. Standart bir adam olsa da kaliteli bir gelecek onu beklemektedir belirli planları vardır ve onların doğrultusunda yaşamaktadır. Bir süre sonrasında bir kadınla tanışır ve kişilik olarak da hayat olarak da tamamen değişir. Bu kadın için her şeyi göze alır. Göze aldıkları şeyler arasında hapishaneye girmek ve orada sürünmek de vardır. En iyi İspanyol filmleri arasında önemli bir noktaya sahip olan bu yapıt 1997 yılında vizyona girmiştir.

4) Diğerleri – The Others (2001)

Grave savaşta eşini kaybeden ve çocuklarıyla birlikte yalnız yaşayan bir kadındır. Çocuklarının güneşe karşı alerjisi olmasından dolayı genel olarak karanlık ve puslu yerlerde hayatlarını devam ettirmektedirler. Bir gün sis sebebiyle bulundukları evin diğer dünyanın tamamıyla bağlantısı kesilir ve Grave çocukları ile birlikte malikânelerine aldıkları çalışanları ile yalnız kalmaktadır. Tam olarak güvenemedikleri bu kişiler ile zorlu zamanlar yaşayacakken Anne’in hayali arkadaşı Victor da bu olaylara dâhil olacaktır.

5) Acı ve Zafer – Dolor y Gloria (2019)

İspanyolların son yıllarda Netflix filmleri arasına gelen en önemli eserlerinden birisi olarak dikkat çekmektedir. Film yönetmeni Salvador Mallo’nun geçmişten bu yana yaptığı tercihleri konu almaktadır. Hayatının bir biyografisi olarak adlandırılabilecek bu eserde birçok farklı duyguyu aynı anda yaşamak mümkün olacaktır.

6) Noviembre (2003)

Alfredo isimli karakter sanata oldukça önem veren ve sanatın dünyayı değiştirebileceğine yürekten inanan bir karakterdir. Alfredo kendisi gibi düşünen kişileri bir araya toplayarak ‘kasım’ adını verdikleri bir tiyatro ekibi kurarlar. Bu ekip ile birçok sosyal alanda faaliyetler yapan Alfredo zamanla daha da çok keyif almaya başlar. Birçok alanda faaliyetler yapan ekibin işi giderek daha da eğlenceli hale gelmektedir.

7) Contratiempo (2016)

Varlıklı bir iş adamı olan bir karakterin dağ otelinde yanında sevgilisinin cesedi bulunarak tutuklanmasını ele alarak başlayan film en iyi gerilim filmleri arasında kendisine yer bulabilmiştir. Kaliteli bir savunma yapabilmesi için tanıştığı avukat kendisine çok inanmamaktadır ve anlatılmayan gizli gerçeklikleri ortaya çıkarmak için ünlü iş adamına baskılar uygular. Kaliteli bir yapım olan Contratiempo en iyi İspanyol filmleri arasında 7.sırada yer almaktadır.

8) Celda 211 (2009)

Juan isimli bir karakter yıllardır gardiyan olmak ister ve hedefine ulaşır. İşe bir gün erken gelerek iki gardiyan tarafından hapishanede gezdirilirken kafasına düşen cisim ile bayılmaktadır. Ayıldığında ise ayaklanma sonucunda hapishanenin kontrolünün suçlular tarafından ele geçirildiğini görür ve öldürülmemek için suçlu rolü yapmaya başlar. En iyi gerilim filmleri kategorisinde önemli bir noktaya sahiptir.

9) Yetimhane – El Orfanato (2007)

Her anlamda bir dram filmidir. Çocukluğunun en zor ve kötü günlerini bu yetimhanede geçiren kadın sevgi ile büyütülmüştür. Çevresindeki herkes tarafından sevgi gören bu kadın yıllar sonra kocası ve çocuğu ile buraya gelerek yetimhaneyi restore etmek ister. Restore ettikten sonra engelli çocuklar için kullanıma açacaktır.

10) La isla Minima (2014)

Son yıllarda yer alan en iyi filmler kategorisinde yer alabilecek olan İspanyol yapımı 2014’te vizyona girmiştir. 1980 yıllarında öldürülen ergenlik dönemlerindeki kızların cinayetlerini araştırmak için iki dedektif bir araya gelir. Tamamen zıt görüşlerde olan bu dedektifler cinayetleri çözmek için farklılıkları kenara bırakarak işlerine odaklanırlar.

Yorum yapın