En İyi 5 Hapishane Temalı Dövüş Film Tavsiyesi

Aksiyon, macera ve mücadele sevenler için izlenmesi en keyifli olan film türlerinden birisi de hapishane dövüş filmleridir. Genel olarak suçluların yer aldığı hapishaneler içerisinde düzenlenen dövüş turnuvaları izleyenlerin en çok tercih ettiği türler arasında yer almaktadır. İzlerken aksiyonu hissedeceğiniz ve atılan yumruklarla irkileceğiniz hapishane dövüş filmleri listesi…

1) Undisputed – Yenilmez Serisi

İlk filmi 2002 yılında yayınlanan ve izleyenlerin irkilerek izlediği Undisputed başlarda sıkıcı ve az hareketli olsa daha sonradan yoğun bir aksiyona tanık olmanıza olanak sağlıyor. Hapishaneye çeşitli suçlar işleyerek düşmüş olan mahkûmlar arasında iç çatışma olarak başlayan filmde bu durum hapishane yöneticileri tarafından fark edilerek bir fırsata dönüştürülüyor. Hapishane içerisinde düzenlenen turnuva ile kazanan kişi özgürlüğüne kavuşturulmaktadır. Filmin sonlarına doğru ortaya çıkan ve ikinci – üçüncü serilerde başrol olarak görev yapacak olan Yuri Boyka ise filmin oldukça popüler olmasına olanak sağlamaktadır.

Yuri Boyka Scott Adkins tarafından canlandırılmaktadır. İkinci filmde ön plana çıkan ve turnuvanın şampiyonu olarak gözlere çarpan Boyka kendisini dünyanın en iyi dövüşçüsü olarak adlandırmaktadır. Hapishane dövüş filmleri arasında önemli bir noktada yer alan Undisputed Yuri Boyka sayesinde daha da nam salarak üçüncü filmine başlamıştır. Üçüncü filmde ise diğer hapishaneler arasında düzenlenen turnuva ile daha büyük bir mücadele sizleri bekliyor. Bütün hapishanelerden toplanan mahkûmlar tek bir hapishanede yer almaktadır. Adaletsizliklerle de boğuşmak zorunda kalan dövüşçüler mücadelelerini sürdürmektedir. En iyi hapishane dövüş filmleri arasında ilk sırada yer alan Undisputed izlenmesi gereken bir başyapıttır.

2) Kan ve Kemik

Issiah Bone isimli karakter 5 yıl boyunca bir hapishanede mahkûm hayatı sürer. İçeride geçirdiği zamanlar boyunca birçok mücadeleye giren Bone bir dövüş esnasında en yakın arkadaşının ölümüne şahit olur. Hapishane dövüş filmleri arasında oldukça iddialı bir noktada bulunan Kan ve Kemik filmi bir süre sonra hapishane dışına çıkarak normal hayatta devam eder. Dövüş dünyasında önemli bir isim elde eden Bone ölümcül vuruşları ile birçok rakibini anında yere sermektedir. 2009 yapımı bir film olan Kan ve Kemik aksiyon hapishane filmleri arasında en iyiler arasında yer almaktadır.

3) Suç Çıkmazı

Evine zorla giren ve hırsızlık yapmak isteyen bir adamı öldürmesi dolayısıyla hapse giren bir adamın hikâyesini konu edinmektedir. İçeriye girdiği andan itibaren birçok zorlukla karşılaşan Wade Porter girdiği birçok dövüşten de kimi zaman mağlup kimi zaman ise galip ayrılmaktadır. Hapishanede karşılaştığı ve başlarda düşmanlık beslediği fakat sonradan yakın arkadaş olduğu John Smith ise Wade’e çok fazla yardımcı olmaktadır. Sahip olduğu şiddet dolu sahneleri ve dövüşleri ile en iyi hapishane dövüş filmleri arasına adını yazdıran Suç Çıkmazı dram sahneleri ile de izleyenleri zaman zaman duygulandırmaktadır.

4) Hücre 211

Juan Oliver isimli bir karakter hapishanede gardiyan olarak işbaşı yapacaktır. Hapishaneyi tanımak ve bir an önce işi öğrenmek isteyen Oliver bir gün öncesinden hapishaneye gider. Diğer gardiyanlara tarafından hapishane öğretilirken bir koridordan geçtiği esnada tavandan kopan bir parça kafasına düşer ve hemen o an bayılır. Juan’ı 211 numaralı hücreye bırakan gardiyanlar yardım çağırmaya gittikleri esnada hapishanenin en azılı suçlusu Malamadre hücresinden kaçarak isyan başlatır. Ayıldığı zaman isyan çıktığını anlayan Juan öldürülmemek ve zor durumda kalmamak için suçlu taklidi yapar. Juan’ın zor durumlarını detaylı bir şekilde inceleyen film en iyi hapishane filmleri arasında yer almaktadır. İspanyol yapımı bu film başarılı bir yapıt olmasıyla birlikte içerdiği dövüş sahneleri ile de en iyi hapishane dövüş filmleri arasında değerlendirilmektedir.

5) Ölüm Emri

1990 yapımı bu filmde Louis Burke isimli bir Kanadalı dağ polisi yaşanan esrarengiz cinayetleri çözmek için kılık değiştirerek hapishaneye girer. Mahkûmların arasına karışarak cinayetleri araştırmaya başlayan Burke eski belalılarından birisi olan Sandman lakaplı bir suçlu ile karşılaşır. Bu andan itibaren işi artık çok daha zor olan Louis birçok mücadeleye girmek zorunda kalır. Dövüş sanatları ve yakın dövüş konusunda tecrübeli olan Burke bu yeteneklerini göstermek zorundadır. Hapishane dövüş filmleri içerisinde kendisini bulan Burke hem Sandman ile mücadele etmektedir hem de cinayetlerin gizemini çözmekle uğraşmaktadır.

Yorum yapın