Kısa Film Severler İçin 7 Türk Kısa Film Önerisi

Korona virüs salgınıyla mücadele ederken evde geçirilen zamanı Türk kısa film önerileri üzerinden değerlendirmek isteyen kişiler için özel bir liste hazırladık. Başarılı yapımlar ve içerdiği mesajlar ile Türk kısa film tarihinde önemli bir noktaya sahip olan kısa filmler karantina dönemlerinde sizlerle birlikte olacaktır. İşte sizler için hazırlamış olduğumuz Türk kısa film önerileri listesi…

1) Bitmiş Aşklar Müzesi (2018)

Pırıl pırıl bir görsel kaliteye sahip olan Bitmiş Aşklar Müzesi farkını ortaya koyarak listemizde ilk sırada yer alıyor. Genel olarak Türk kısa filmleri arasında görmeye pek alışık olmadığımız bir konu olan aşk teması üzerine yoğunlaşan başarılı fotoğraf sanatçısı Murathan Özbek farklı bir tasarım ile sizleri karşılıyor. Türk kısa film önerileri arasında başarılı bir izlenim uyandırarak ilk sıraya adını yazdıran kısa filmde fotoğraf sanatçısı ve yönetmenin kendi dünyasından bizlere gösterilen Bitmiş Aşklar Müzesi başarılı bir yapım olmayı başarmıştır. Film içerisinde aşk konusu ‘şey’ olarak tasvir edilmektedir ve bu şekilde söz edilmektedir.

2) Giderayak (2008)

Türk kısa filmleri içerisinde genel olarak bir dram veya bir mesaj ele alınsa da Giderayak kısa filmi görmek istediğimiz komediyi bizlere sunmaktadır. Komedi yönünü ele almasıyla diğer yapımlardan farkını ortaya koyan Giderayak kısa filminin yönetmen koltuğunda Özgür Cem Aksoy oturmaktadır. Kısa film severlerin çok daha iyi bileceği bir durum olarak komedi tarzında film yapmak kısa film dalında bir risktir. Bu riski göze alan Özgür Cem Aksoy başarılı bir yapım ortaya koyarak birçok kişiye e örnek ve önayak olmuştur. Komedi alanında yapılan filmde incelenen konusu ile de farklı bir yapım olmayı başarmasıyla da isminden daha çok söz ettirmektedir. Türk kısa film önerileri içerisinde komedi dalında yer almasıyla da alınan riskin ne kadar yerinde olduğunu göstermiştir.

3) Gülen Gözler Matinesi (2017)

Burak Kaplan tarafından yönetilen kısa filmde sinema aşkı ele alınmaktadır.  Yönetmen ele adlığı konu üzerinden kendi duygu ve düşüncelerini bizimle paylaşma nezaketinde bulunuyor. Farklı bir grafik tasarımına sahip olan Gülen Gözler Matinesi yerli sinemayı da beraberine bir üst noktaya taşıyor. Türk kısa filmleri içerisinde farklı tonları ve konusu bakımından başarılı bir yer edinmeyi başaran kısa film 2017 yılında izleyenlerle buluşmuştur.

4) Sana İnanmıyorum Ama Yerçekimi Var (2018)

İlk izlendiğinde izlediğinizden hiçbir şey anamıyormuş gibi hissetseniz de devamında kaliteli mesajıyla beğenilerinizi kazanacak bir yapımdır. 2018 yılında yayınlanan Türk kısa filmi Umut Subaşı tarafından yönetilmektedir. Komedi tarzında farklı bir yapım olan kısa film gerçek anlamda ‘farklı’ tanımını işleyişi ile izleyenleri eğlendirirken düşündürmektedir.

5) Asfalt (2016)

İki kişi üzerinden değerlendirme yaparak yaşanan dramatik çekişmeleri gözler önüne sermektedir. Türk kısa filmleri içerisinde diğerlerinden daha farklı bir biçim denemesine sahip olan bir yapımdır. Ustaca üstesinden gelinmiş olan görüntü yönetmenliği ile de izleyenlerin beğenisini kazanmayı başarmıştır. Türk kısa film önerileri içerisinde yer alan Asfalt 2016 yılı içerisinde Süleyman Demirel tarafından yönetilmiştir.

6) Benim, Yalnızlık Aleti (2016)

Can Eren tarafından yönetilmiş olan bu kısa filmde yalnızlık kavramı üzerinde durulmuştur. İzlendiğinde kişilerin içerisinde de farklı duygular meydana getirebilecek olan yapım, distopik bir işlenme biçimine sahiptir. Yalnızlığın kelime anlamını ve ne olduğunu anlattığı gibi neden kaynaklandığını da sorgulamaktadır. Kişinin içerisinde kendi kendisine oluşturduğu bir kavram mı yoksa çevresindeki insanlarla kurduğu ilişkilerden mi kaynaklı olduğunu ustalıkla ele almış olan Can Eren bu yapımıyla Türk kısa filmleri arasında başarılı bir yere sahip olmuştur.

7) Beyaz Bir Gece (2018)

Özgürcan Uzunyaşa gibi efsanevi bir yönetmenden beklenebilecek bir kalitede kısa filmdir. Yerli kısa filmler içerisinde görmeye pek de alışkın olmadığımız bir durum olan samimiyet çerçevesinde yapan Uzunyaşa seyircileri nahif ve oldukça büyülü bir dünyaya taşımaktadır. Görüntü yönetmenliğini Kağan Şahin’in yürüttüğü Beyaz Bir Gece görüntü kalitesi olarak da oldukça üst düzeyde yer almaktadır. Yapım tasarımında yer alan birçok farklılık ve özgünlük ile de Türk kısa film önerileri listesinde yer almaya hak kazanmıştır.

Yorum yapın