Dünyanın En Ünlü 10 Tablosu ve Ressamları

En ünlü tablolar ve ressamları hakkında oldukça büyük araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmalar doğrultusunda geçmişte yaptığı sanat ile günümüzde de hala popülerliğini koruyan sanatçılar ortaya çıkmıştır. Bizde sizler için dünyanın en ünlü tabloları ve hikâyelerini araştırdık. İşte en iyi tablolar ve ressamları listemiz…

1. Venüs’ ün Doğuşu- Sandro Botticelli

En ünlü tablolar arasında yer alan bu eser de tanrıça Venüs’ün doğumu resmedilmiştir. Deniz kabuğundan doğan ve bir anda etrafındaki herkesi güzelliği ile büyüleyen Venüs bütün gözleri önüne sermiştir. Günümüzde de hala popüler tablolar arasında yer alan bu eser, Botticelli’ nin farklı tarzı ile yansıtılmıştır. Botticelli’ nin ortaya çıkardığı Venüs tablo eseri, diğer sanatçılara nazaran daha farklı bir anlayışa sahiptir.

2. Mona Lisa – Leonarda Da Vinci

Günümüzde ünlü tablolar arasında yer alan Mona Lisa, hala sırrı çözülememiş eserlerden bir tanesidir. Ünlü ressam Leonarda Da Vinci’ nin 1503 ile 1506 yılları arasında yayımladığı bu eser ile akıllarda kalıcı bir yer edinmiştir. Oturur pozisyonda resmi çizilen Lisa Gherardini, tarihte ilk kullanılan çizim tekniği ile yapılmıştır. Resimde yer alan tonlar ve renkler de yumuşak geçişler sağlanıp, gölgeleme tekniği kullanılmıştır. Mona Lisa’ da yer alan hem üzgün hem de mutlu ifade hala sırrını koruyarak en ünlü müzelerde sergilenmektedir.

3. Âdem’ in Yaratılışı- Michelangelo

Tablolar ve ressamları arasında akla ilk gelen isimlerden biri olmuştur. Âdem’ in yaratılışını resmeden ünlü ressam Michelangelo, 1511 yılında resmetmiştir. Anlatılan yaratılış efsanesinde yaşanılan büyük efsaneyi ve birbirine sadece parmak ucu ile dokunan Tanrı ve Âdem’ i anlatmaktadır. Tanrı’ nın Âdem’ hayat vermesinin yer aldığı bu tabloda Tanrı ve Âdem her anlamda beraberlerdir anlamı taşımaktadır. Tablolar ve anlamları hakkında yapılan araştırmalarda uzun bir süre yer edinecektir.

4. Toledo Manzarası – El Greco

En ünlü tablolar ve ressamları arasında zirve eserlerden bir tanesidir. Tabloda yer alan renk ve fırça Darbeleri ile âdete büyüleyen tonlara sahiptir. San Sevonda Kalesi’nin arka kısmında yer alan tepe ve buna karşın keskin renk tonları ile resmedilmiş bir eserdir. Eserde kullanılan mavi ve yeşil tonlarının yanı sıra beyaz rengi ile aydınlık yansıtılmıştır. Bunun yanı sıra Toledo Kenti’ nin özgürlüğü kazanması ile anlatılmaktadır.

5. İnci Küpeli Kız – Johannes Vermeer

Masumiyet ve saflığın göstergesi olarak da bilinen bu eser, 1665 yılında yapılmıştır. Çoğu sanatçının Kuzey’in Mona Lisa benzetmesiyle günümüzün en popüler tabloları arasında yer alır. Tabloda yer alan tek inci sarı ve beyazın eşsiz duruşu ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Bununla beraber buğulu ve sade bakışlar ile resme oldukça egzotik bir hava katılmıştır. Siyah arka fon ile İnci Küpeli Kız’ ın güzelliği daha da ortaya çıkmaktadır.

6. Vazoda On İki Ay Çiçeği- Vincent Van Gogh

1888 yılında yayımlanan bu eser, dünyanın en ünlü tabloları arasında girmeyi başarmıştır. Kendisini ziyaret etmek isteyen Gauguin’ i etkilemek amacıyla sarı tonları hâkim olduğu bir tablo resmetmiştir. Yapılan birçok deneme sonrasında Gugain tarafından beğenilen tablolar oldukça dikkat çekici tonları ile hazırlanmıştır. Aralarında sebebi bilinmeyen bir türde tartışmadan sonra Van Gogh sinir krizi geçirerek kulağını kesmiştir. Daha sonra hastaneye kaldırılarak aralardaki ilişki son bulmuştur.

7. Dans- Henri Matisse

Tablolar arasında yer alan soğuk ve sıcak etkisi ile kendisine hayran bırakan eserlerden bir tanesidir. 1907 yılında Ambirgo Lorenzetti’ den etkilenen bu ressam ortaya oldukça etkili bir yapıt çıkarmıştır. Eserde yer alan mavi ve yeşil tonları ile dans eden insan grubunu anlatan bu resim aynı zamanda notları da çağrıştırmaktadır. Sade bir görüntünün yanı sıra iç içe geçmiş insan figürleri ile eşsiz bir uyum sergilenmiştir.

8. İki Frida – Frida Kahlo

Resmedilen bu tablo ile kendi iç dünyasını yansıtan ressam pastel ve soluk renkler ile oldukça eşsiz bir eser ortaya çıkarmıştır. Ünlü tablolar arasında yer alan bu eser uzun süre akıllarda yer edinecektir. İki Frida arasında temel farklıların yanı sıra iç dünyasında yer alan karmaşıklığı da oldukça etkin bir şekilde anlatmaktadır. Biri Avrupa görünümüne sahip iken diğeri Meksika ‘ nın hareketli tarzını yansıtmaktadır. Sağ da yer alan madalyonun içinde eşini de çizerek ilişkilerinde yer alan fırtınaya da değinmiştir.

9. Salıncak – Jean Honore

En ünlü tablolar ve ressamları arasında sanatseverlerin de en beğendiği eserlerden bir tanesidir. Kendi halinden oldukça memnun olan genç adam, kızın bacaklarında gizlenen esrarengiz şeye odaklandığını anlatmaktadır. Pembe ve yeşil tonlarının yanı sıra o dönemin kadınlarına da ufak bir gönderme yapılmaktadır. Kadınlar kabarık elbiselerin aksine iç çamaşır kullanmazlar ve bu yöntem ile erkekleri kendine bağladıklarını düşünürler.

10. Kaplumbağa Terbiyecisi – Osman Hamdi Bey

Dünyadaki en iyi tablolar listesinde yer alan bu eser, 1906 ile 1907 yılları arasında iki farklı çizim ile çizilmiştir. O dönemde yer alan Osmanlı Ressamlar Cemiyeti tarafından hazırlanan gazete de 17. Sayfada yayımlanmıştır. Kırmızı ve mavi tonlarının hâkim olduğu yapıt kaplumbağaların yanında yer alan uzun boylu bir adamı anlatmaktadır. Akıllarda yer edinen Kaplumbağa Terbiyecisi en ünlü eserler arasında yer almaktadır.

Yorum yapın