Tüm Zamanların En İyi 10 Kalecisi

Futbolda gol atmak bir takım için en büyük amaç olmakla birlikte takımda yer alan kaleciler de bir maçın kazanılması konusunda önemli rol oynamaktadır. Birçok maça damga vuran kaleciler yaptıkları kurtarışlarla tarih yazmaktadırlar. Sizler için hazırlamış olduğumuz listede dünya tarihine damga vurmuş olan kalecileri inceledik. Higuita’dan Casillas’a, Neuer’den Buffon’a kadar birçok kalecini yer aldığı en iyi kaleciler listesi…

1) Peter Schmeichel

Danimarkalı efsane kaleci bir döneme damga vurmuş en efsane kaleciler arasında ilk sırada yer almaktadır. Doğu büyüdüğü topraklarda futbol kariyerine başlayan ünlü file bekçisi yıllar içerisinde birçok dünya devinin ilgi odağı haline gelmişti. Edindiği başarılar sonucunda İngiltere Premier Lig ekiplerinden Manchester United’ın dikkatini çekerek transfer edilen başarılı Danimarkalı burada da birçok başarıda büyük pay sahibi olmuştur. Peter Schmeichel oğulları için de büyük bir örnek teşkil ederek başarılı birer kaleci olmalarını sağlamıştır.

2) Lev Yaşin

Futbol kalecileri arasında oldukça başarılı bir isim olan Lev Yaşin listede yer alan diğer kaleciler arasında en eskisidir. 1950’li yıllardan önce kaleciler korudukları kaleyi pek fazla terk etmezken Lev Yaşin sayesinde bu kültür değişmiştir. Farklı bir stile sahip olan Yaşin adını gelmiş geçmiş en iyi kaleciler listesine yazdırmayı başarmıştır. Sovyetler Birliği kalecisi kalesinden açılarak gelen tehlikeleri savurmak için daha fazla efor sarf etmeye başlamıştır.

3) Oliver Kahn

Almanların lakabı olan panzerlerin insan vücuduna bürünmüş hâli gibi olan Kahn birçok futbol otoritesi tarafından gelmiş geçmiş en iyi kaleci olarak tanımlanmaktadır. Başarılı bir kaleci olmasının yanı sıra hırçın, asi ve hırslı olmasıyla takımını her zaman için ateşleyen ve kaybetmekten nefret eden bir kaptan olarak dikkat çekmektedir. Uzun yıllar boyunca Bayern Münih takımının kalesini korumuş olan Oliver Kahn birçok şampiyonluk da yaşamıştır. En iyi Alman kaleciler arasında ilk sırada belirtilen Oliver Kahn birçok futbol severin kaleciliğe karşı bakış açısını da olumlu yönde değiştirmeyi başarmıştır.

4) Gianluigi Buffon

Her anlamda bir futbol efsanesi olan Buffon soğukkanlılığı ve başarılı kariyeri ile oldukça başarılı bir kalecidir. Juventus ve İtalya milli takımının efsaneleşmiş ismi olan Buffon’un Juventus’tan önceki durağı ise Parma’ydı. Kazandığı birçok başarıyı Juventus’ta edinmiş olsa kısa süreli de olsa görev yaptığı PSG kalesinde de başarılı işlere imza atmıştır. Aktif futbol kariyerine hala Juventus’ta devam eden 42 yaşındaki başarılı file bekçisi dünyanın en iyi kalecisi olma unvanını elinde bulundurmaktadır.

5) Iker Casillas

Bir kaleci olarak iki kez Avrupa’da Yılın Futbolcusu ödülüne aday gösterilen Casillas bu özelliği ile de ne kadar başarılı olduğunu gözler önüne sermektedir. İspanyol ekibi Real Madrid’e 20 yıldan fazla hizmet eden Casillas İspanya Milli Takımı’nın kaptanlığını da yıllarca başarılı şekilde yürütmüştür. Real Madrid’den gözyaşları eşliğinde Porto’ya giden Casillas geçirdiği rahatsızlıklar nedeniyle 2020 yılında futbol kariyerini sonlandırmak zorunda kalmıştır.

6) Jens Lehmann

En iyi Alman kaleciler kategorisinde yer alan bir diğer isim ise Lehmann’dır. Saha içerisinde provokatif davranışları ile dikkat çeken efsane kaleci uzun yıllar boyunca Arsenal takımına hizmet etmiştir. Kariyerini sonlandırmadan hemen önce Almanya’ya dönse de 2010 yılında emekli olmuştur. 2011 yılında Arsenal takımının ricasını kırmayarak bir sene daha kırmızı beyazlı ekibe hizmet ettikten sonra yılsonunda kesin olarak futbolu bırakmıştır.

7) René Higuita

Kolombiyalı eski milli kalecinin yer almadığı efsane kaleciler listesi olur mu? Birçok akrobatik hareketi ile dikkat çeken Higuita farkını ortaya koymuştur. Dünyaca ünlü akrep kurtarışı ile günümüzde de hala yapılmaya devam edilen stili ile akıllara kazınmıştır. Çoğu zaman girdiği riskli hareketleri ile tepki çekse de başarılı kaleci olmasının önünde bir engel yoktur.

8) Manuel Neuer

Listemizde yer alan bir başka Alman kaleci kalitesi ve özgüveni ile yıllardır futbol sektöründe yer almaya devam etmektedir. Almanların kaleci konusunda ne kadar iyi olduğunun bir başka örneği olan Neuer uzun yıllardır Alman ekibi Bayern Münih’e hizmet etmektedir. Schalke 04 takımından transfer edildiği günden bu yana kaleyi kimselere vermediği gibi birçok başarı edinmiştir. Alman kaleci milli takımında da kaptanlık görevini yapmaktadır.

9) Edwin Van der Sar

Hollandalı milli kaleci kariyerinin başında Juventus’ta görev yapmış olsa da asıl patlamasını ve kariyer zirvesini Ajax takımında yapmıştır. En iyi kaleciler sıralamasında kendisine yer bulan Van der Sar kariyerinde iki kez de dünyada yılın kalecisi ödülünü bulundurmaktadır. Manchester United forması da giyen Hollandalı sakin ve barışçıl yönüyle ön plana çıkmaktadır.

10) Rogério Ceni

Brezilyalı eski kaleci bu listedeki diğer kalecilerden biraz daha farklı özellikler taşımaktadır. Genelde takımın forvet arkasında görev yapan oyuncuların giydiği sırt numarası olan 10 numara Ceni’nin sırtında yer almaktadır. Kariyerinde toplam 120 golden fazla kaydetmiş olan Ceni ülkesi Brezilya’dan başka bir ligde forma giymemiştir. Golcü kaleci aktif olarak Flamengo takımında teknik direktörlük yapmaktadır.

Yorum yapın