En İyi 10 Şizofreni Temalı Film Önerisi

Şizofreniya filmleri günümüzde oldukça popüler yapımlar arasında girmektedir. Dünyanın birçok noktasında şizofreni ile alakalı filmler çekilmiş, izleyicilerin beğenisine sunulmuştur. Bizde sizler için şizofreni filmlerini araştırdık ve bir içerik haline getirdik. İşte dünyanın en iyi şizofreni filmleri listemiz…

1. Shutter Island- Zindan Adası

En iyi şizofreni filmleri arasında yer alan bu yapım 2010 yılında beyaz perdede izleyiciler ile buluşmuştur. Akıl hastanesinde tedavi gören bir kadının kaçış hikâyesi ele alınmaktadır. Bu kadını bulabilmesi adına polis merkezinin en iyilerinden olan Teddy Daniels görevlendirilir. Engin tecrübe sezgilerinin yanı sıra oldukça sevilen yapımlardan bir tanesi olmanın yanı sıra Nartin Scorsese ‘ nin Dennis Lahane ile aynı romandan uyarlanmıştır. Şizofreni filmleri Netflix platformunda da beğeni ile izlenilmektedir.

2. Black Swan- Siyah Kuğu

En güzel şizofreni filmleri arasında oldukça ses getiren yapımlardan biri olmayı başarmıştır. Hem siyah hem de beyaz kuğuyu oynamak isteyen Nina’ nın paranormal düşüncelerini konu edinmektedir. Diğer şizofreni filmlerinden farklı kılan temel özellik sayesinde uzun bir süre adından söz ettirecek yapımlar arasında yer almaktadır. Kamera asla Nina’ dan ayrılmamaktadır. Aksine onun paranormal hayal dünyasını oldukça fazla bir şekilde göstermektedir. Bu anlara izleyicilerini de dâhil eden bu film 2010 yapımı dahi olsa en iyi şizofreni filmleri 2020 sıralamasında tercih edilen yapıtlardan bir tanesi olacaktır.

3. Neredesin Firuze

Türk şizofreni filmleri arasında ülkemizi oldukça iyi temsil eden yapımlardan bir tanesidir. Usta oyuncu kadrosunun yanı sıra farklı bakış açısı ile değinilen konular izleyiciler tarafından tam not almayı başarmıştır. Firuze kendini zengin bir yapımcı sanmaktadır. Firuze, tamamen ümidi kesmiş müzisyenleri maddi açı haricinde her alanda desteklemektedir. Şizofreni olan bu karakter aslında masumluğun ve sevginin de ne kadar önemli olduğundu farklı bir açıdan vurgulamıştır.

4. Donnie Darko

En iyi psikolojik film listelerinde uzun bir süre yer edinen bu yapım konusu ile oldukça dikkat çekmektedir. Şizofreni tedavisi görmekte olan genç bir adamın hayatında yaşadığı olayları konu edinmektedir. Yakın zamanlarında kıyametin kopacağı yönünde hislere kapılmaktadır. Zaman içerisinde tamamen gerçeklik algısını kaybeden bu genç için geçirilen her dakika oldukça zorlaşmaktadır. Gösterime girdiği andan itibaren 11 ödül toplamanın yanı sıra yabancı şizofreni kategorisinde de oldukça büyük ses getirmiştir.

5. Identy

Kişilik bölünmesinin yanı sıra şizofreniya filmleri kategorisinde adından sıkça söz ettiren bu yapım, ilgi çeken senaryosu ile oldukça beğenilmektedir. Aslında filmde yer alan neredeyse tüm sahneler tek bir mekân çerçevesinde geçmektedir. Fırtınanın yoğun olduğu bir gecede pansiyona sığınan 10 gencin yaşadıkları konu edinmektedir. Psikolojik drama yönünün yanı sıra en iyi şizofreni filmleri 2013 kategorisinde oldukça uzun bir süre yer alacaktır.

6. Secret Window

Stephen King’ in yazarlığını yaptığı kısa öykü türünden uyarlanmıştır. Evine aniden giren bir yabancı ile korku dolu anlar yaşayan genç adamın hikâyesi ele alınmaktadır. En iyi şizofreni filmleri kategorisinin yanı sıra oyunculukları ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Psikolojik, drama yönünün oldukça iyi vurgulandığı bu film şizofreni filmleri 2020 sıralamasında da yer almaktadır.

7. A Beautiful Mind- Akıl Oyunları

Şizofreni filmleri Türkçe dublaj izlemek isteyenlerin en çok tercih ettiği yapımlardan bir tanesidir. Günümüzün de oldukça en sıra dışı matematikçileri arasında yer alan John Nash’ ın hayatını konu edinmektedir. Yabancı ülkelerde nerdeyse birçok alanda gösterime sunulan bu yapım hala ses getiren eserlerden bir olmaktadır. Üniversiteyi kazandığı andan itibaren genç matematikçinin asosyal kimliğini konu edinmektedir. Ortaya attığı teorilerin yanı sıra dâhiyane fikirleri ile tüm gözleri üzerine çekmeyi başaran bu yapım, şizofreni evrelerini oldukça iyi yansıtmaktadır.

8. The Number 23- 23 Numara

Paranoyak şizofreni filmleri listelerinden biri olan bu eser, takıntılı kişili bozuklukları rahatsızlığının verelerini kolay ve tekin bir şekilde anlatmaktadır. Usta oyuncu kadrosunu yanı sıra ilgi çekici teması sayesinde en iyi şizofreni filmleri arasında yer almayı başarmıştır. Ana karakterlerden birinin kitapçıda ilgisini çeken kırmızı kapaklı cinayet kitabını alması ile tüm hayatı değişmektedir. Cinayet, gerilim ve psikolojik alanlarda oldukça etkili dersler veren olaylar 23 sayısının etrafında konu edilir.

9. Pi

Matematik dâhisi olarak bilinen Max, kişilik bozukları ile bilinen bir karakterdir. İnsan hayatında devrim yaratacak bir buluş üzerinde çalışmaktadır. Aynı zamanda son 10 yılın sayısal kodlama sistemini bulmak üzeredir. En şizofreni filmleri arasında yer alan bu yapım gerilim dolu dakikaları ile tüm gözleri üzerine çekmektedir. Max kaosların tam merkezinde yer alan birçok kişiyi öldürmek üzere çeşitli planlar yapar. Psikolojik drama konulu bu film uzun bir süre adından söz ettirmeye devam edecektir.

10. The Machinist- Makinist

Makine operatörü olarak çalışan Trevor Reznik, uyumaya dair her yetisini kaybetmektedir. Durumu her geçen gün kötüye giden bu genç adamın problemi uykusuzluk değildir. Vücudunda oluşan aşırı yorgunluk ile akli dengesini yitirmektedir. Çalışma arkadaşları bu durumu anlayarak yanından uzaklaşmaya başlar. Hayatı bir anda alt üst olan genç adamın günleri her geçen gün daha kötüye gitmektedir. En iyi şizofreni filmleri arasında yer alan bu yapım uzun bir süre listelerde yer almaya devam edecektir.

Yorum yapın