Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Türk Şair

By Artı Dokuz

Sanat alanında tarih boyunca ve son yıllarda en çok üzerinde durulan konular arasında yer alan dallardan birisi de şiirlerdir. Ülkemizin tarihi içerisinde birçok kaliteli şair yer alarak oldukça başarılı şiirleri bizlere kazandırmıştır. Kimi zaman duygusal, kimi zaman eğlenceli olsa da hepsi birer sanat eseri olarak ülkemize kazandırılmıştır. İşte yıllar boyunca damga vurmuş ve adından hala sıklıkla söz edilen gelmiş geçmiş en iyi Türk şairler…

1) Cemal Süreyya

Türk şair, çevirmen ve yazar olarak birçok edebiyat alanında başarılı işler imza atmış olan Cemal Süreya ağırlıklı olarak şiir alanında ün kazanmıştır. Türk şiirinde modernist bir yaklaşım tarzı belirleyen İkinci Yeni isimli şiir stilinin kurucusu ve en önemli temsilcisi oalrak bilinmektedir. Gelmiş geçmiş en iyi Türk şairler içerisinde kendisine ilk sırada yer verdiğimiz Cemal Süreya genel olarak aşk konuları üzerinde durmuştur ve birçok kişinin duygularına hitap etmiştir. Aruz çalışmaları ile birçok şaire örnek olmakla birlikte şiir dünyasına yeni bir akım kazandırmıştır.

2) Edip Cansever

8 Ağustos 1928 senesinde İstanbul’da dünyaya gelen Edip Cansever, 1976 yılına kadar birçok farklı iş alanlarında uğraştı. 1976 yılından sonra sadece şiirle uğraşan Cansever gelmiş geçmiş en iyi Türk şairler arasına adını yazdırmayı başardı. Şiir alanında birçok farklı türde eserler ortaya koydu. Aşk şiirleri ve pastoral şiirler üzerine oldukça ustalaşmış olan şair birçok eleştiri şiirlerinde de bulundu. Beyin kanaması geçirerek 28 Mayıs 1986 senesi içerisinde hayata gözlerini yumdu.

3) Tugut Uyar

4 Ağustos 1927 senesinde Ankara’da dünyaya gelen Turgut Uyar babasının mesleğinden dolayı olarak çok fazla şehir değiştirmek durumunda kalmıştır. İlk olarak Arz-ı Hal şiiriyle katıldığı bir yarışmada ikinci olmuştur. Toplum ve törelerde yer alan kişilerin genel olarak analizini yapan ve birçok farklı eleştiri getiren Turgut Uyar, simgeci bir söyleyiş tarzını benimsemiştir. Gelmiş geçmiş en iyi Türk şairler arasında önemli bir noktayı temsil etmektedir. Farklı stili ve işlediği değişik konularla birlikte adından sıklıkla söz ettirmektedir. Şiirleri toplumun neredeyse her kesimi tarafından bilinmektedir. Genel olarak sevilen bir şair olmayı başarmıştır.

4) Orhan Veli Kanık

13 Nisan 1914’te dünyaya gözlerini açmıştır. İstanbul’da doğan Orhan Veli Kanık eğitim hayatı içerisinde de edebiyatla iç içe bir yaşam geçirmiştir. Yaprak dergisiyle adından sıklıkla söz ettirmeye başlamıştır. Garip hareketi kurucusu olarak bilinmektedir. Şiir ile ilgili olan düşüncelerini ve sanat anlayışı ile ilgili fikirlerini Garip isimli kitabında belirtmiştir. En iyi Türk şairler arasında gösterilen Orhan Veli Kanık stil olarak ise klasik bir yöntem izlemiştir.

5) Özdemir Asaf

11 Haziran 1923 senesinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek adı ise Halit Özdemir Arun’dur. İstanbul’un en kaliteli liselerinden birisi olan Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olmuştur. Zaman ve tanin gazetelerinde çevirmen olarak görev yapmıştır. En iyi Türk şairler içerisinde önemli bir noktada yer almaktadır. İsminden hala daha söz ettirmektedir. Çevre, eşya ve insan hakkında bilmeceyi andıran soyut düşünceleri dile getirerek farklı bir stil belirlemiştir.

6) Attila İlhan

15 Haziran 1925 tarihinde İzmir’in Menemen ilçesinde dünyaya geldi. Şair, romancı, senarist ve düşünce adamı olarak birçok kişinin beğenisini ve takdirini kazandı. Yıllar içerisinde yazmış olduğu onlarca şiir ile birlikte Türk edebiyat dünyasına damga vurmayı başarmış olan isimlerden bir tanesi olmuştur. Balıkçı Türküsü isimli ilk şiirini çıkardıktan sonra Garip Akımı’na ve İkinci Yeni akımına karşı çıkan ilk kişilerden birisi olmuştur. Yazdığı kitabın içine şiiri neden yazdığını açıklayıcı koyması birçok kişi tarafından eleştiri alarak şiiri istenildiği gibi yorumlanma hakkının elden alındığı iddia edilmiştir. Türk şairleri içerisinde en başarılı kişiler içerisinde yer almaktadır.

7) Necip Fazıl Kısakürek

26 Mayıs 1905 senesinde İstanbul’da dünyaya gelen efsane şairin ilk şiirleri Yeni Mecmua’da yayınlanmıştır. Cumhuriyet Dönemi’nin din, tasavvuf, politika, öykü ve roman gibi birçok alanlarında yer almış olan başarılı bir şair ve yazardır. Halk ve Tekke şairleri gibi yerel çalışmalar yapsa da Batılı eserleri ile de dikkat çekmektedir. Birçok edebiyatçı tarafından en iyi Türk şair olarak değerlendirilmektedir.

8) Cahit Zarifoğlu

İsmi birçok sokağa, caddeye ve okula verilen Zarifoğlu Cumhuriyet sonrası Türk edebiyatçıları içerisinde isminden en çok söz ettiren kişilerden birisidir. Türk şairleri içerisinde önemli bir noktayı temsil etmektedir. Şiirleri ilk olarak Diriliş dergisinde yayınlanmıştır. Şiir dışında ekonomi, deneme, derleme ve roman alanlarında da faaliyet göstermiştir.

9) Sezai Karakoç

Okurlar tarafından aşk şiirlerinin ustası olarak tanımlanan Sezai Karakoç, birçok kişi tarafından sadece Mona Lisa şiiri ile tanınmaktadır. Diriliş Yayınları ve Diriliş Dergisi’nin kurucusudur. 2011 yılında Cumhurbaşkanlığı Edebiyat Ödülü’ne layık görülür fakat ödülü reddeder ve almaya gitmez.

10) Murathan Mungan

Gelmiş geçmiş en iyi Türk şairler listesinin son sırasına geldiğimizde ise Murathan Mungan ile karşılaşıyoruz. Liste başarı ve ün sırasına göre olmasa da Murathan Mungan diğerlerine göre daha az bilinmektedir. Türkiye İş Bankası’nın açtığı şiir yarışmasında ikinci olan ve şiirleri birçok kişinin dikkatini çeken Murathan Mungan aşk konusundaki betimlemeleri ile dikkat çekmektedir.

Yorum yapın